Kypřiče z produkce českého výrobního závodu

VOD Jetřichovec je velký zemědělský podnik, který hospodaří na 1840 hektarech orné půdy na Vysočině. V rámci obnovy a rozšiřování strojového parku si pracovníci podniku v letošním roce pořídili nový radličkový kypřič. Jeho výrobcem je rakouská firma Pöttinger, ale stroj byl zhotoven v jejím největším zahraničním výrobním závodě v českých Vodňanech.

Přesné označení kypřiče ve VOD Jetřichovec zní Pöttinger Terria 5040, což znamená pracovní záběr pěti metrů a radličky ve čtyřech řadách.  Úkolem kypřiče bude provádět přípravu půdy před setím do hloubky 24 cm, a to hlavně pod ozimou pšenici a jarní ječmen. Poradí si jak s půdou po orbě, tak i po kypřiči.

Důležitou výhodou je odpovídající plošná výkonnost na úrovni až čtyřiceti hektarů za den. Na rozdíl od nasazení kompaktoru se dosahuje lepšího zachycení vláhy, omezují se ztráty vláhy z půdy a je možné nastavit větší pracovní hloubku. Úroveň vzájemného promísení půdy a organické hmoty je přitom na výborné úrovni, což se podle slov mechanizátora projevilo i při testování stroje.

V oblasti zpracování půdy a setí využívá VOD Jetřichovec od firmy Pöttinger ještě polonesený pluh Servo 6.50 Plus Nova s osmi orebními tělesy a univerzální pneumatický secí stroj Terrasem C8 Artis Plus.

Firma Pöttinger bude pro rok 2021 nabízet radličkové kypřiče Terria v pracovních záběrech čtyři, pět a šest metrů. Pro rok 2022 plánuje uvést na trh i největší sedmimetrovou verzi.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 12/2020.

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *