Legendární Farmall opět na scéně

Historie modelů Farmall sahá až do úplných začátku zemědělské mechanizace, někdy na počátek dvacátého století. Krátce po První světové válce jedna z vůdčích firem na trhu se zemědělskou technikou International Harvester Company začala vyvíjet lehký univerzální traktor, který by plně pokryl všechny práce na farmě.

 Světlo světa spatřil takový stroj v roce 1923 a dostal název Farmall. Byl produkován v Americe a mezi místními zemědělci si okamžitě získal své příznivce. Aby ne. Práce s ním byla náhle snazší a rychlejší. Díky lehčí konstrukci pracoval Farmall i v ne zcela příznivým podmínkách. Mezi jeho přednosti patřilo snadné připojení nářadí, nízké provozní náklady a atraktivní cena.
 
Historie pokračuje
Krátce po Druhé světové válce vstupuje na trh nová série traktorů Farmall s novým moderním designem vytvořeným známým designérem Raymondem Loewy. Tyto nové traktory již byly vybaveny novými dieslovými motory, vývodovou hřídelí a předchůdcem dnešní převodovky s násobičem. Nová série měla několik verzí, jenž byly označeny písmeny A, B, C, H a M a lišily se některými specifikacemi. Do Evropy se poprvé dostaly tyto traktory jako pomoc poválečné Evropě v rámci Marshalova plánu. Brzy dobyly srdce evropských farmářů. Na menší farmy se hodil Farmall Cub zatímco větší podniky sáhli po verzích Farmall H a M. Na začátku padesátých let se začaly traktory řady Farmall produkovat ve Velké Británii, Německu i Francii a import z Ameriky tak ustal až do doby, kdy se projevila poptávka po větších strojích. V dalších letech Farmall prošel mnohými inovacemi a s výkonnostní třídou nakonec změnil i jméno. 
Je to tedy už padesát let, co výroba těchto legendárních strojů byla zastavena, nicméně zdá se, že jejich úspěšné tažení ještě zdaleka není u konce. Přesně devadesát let po té co z výrobní linky sjel první traktor Farmall přišli vývojáři společnosti CaseIH se zcela nově vyvinutou sérií moderních traktorů Farmall. Výkonnostní řada od 55 do 115 koní zahrnuje univerzální traktory vhodné pro všechny práce na farmě a je rozdělena na série Farmall C; Farmall U a Farmall A. Místem prvního představení staronové série se stala v roce 2011 výstava SIMA ve Francii. Kompletní představení všech verzí se uskutečnilo na konci července letošního roku ve Švýcarsku a Mechanizace Zemědělství byla u toho.
 
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *