Lis s akumulačním vozem ve službách Jasno Jasenná

Společnost JASNO Jasenná se kromě zemědělské prvovýroby zabývá převážně zemědělskými službami a dopravou a využívá k tomu nejmodernější techniku. Co se týká linky na sklizeň slámy, má jasný cíl. Co lisy Krone BiG Pack 1290 High Speed za den nalisují, musí být ten samý den odvezené a uskladněné. Většinou po lisech nastupoval samonakládací vůz Arcusin F 54.63, který si balíky sám naloží a odveze. Avšak především na delších vzdálenostech se ukázalo, že problémem této přepravy jsou nízká přepravní kapacita, ztráty způsobené úletem a nemožnost vůz zaplachtovat. Úlet materiálu navíc znečišťuje pozemní komunikace, což je ze strany Policie nekompromisně sankcionováno.

Proto společnost JASNO na delší trasy nasadila velké agrotahače Tatra Phoenix s třínápravovými návěsy Joskin, které byly upraveny podle potřeb společnosti JASNO. Klíčovým prvkem je řetězový podlahový dopravník, který slouží k vykládce i nakládce. Balíky jsou nakládány teleskopickým manipulátorem a vtahovány na korbu. Výhodou systému je větší kapacita dopravního prostředku, vyšší rychlost přepravy, snadné zaplachtování a tím nižší ztráty úletem.

Zapojením agrotahače s návěsem Joskin musela do linky vstoupit manipulační technika v podobě teleskopického manipulátoru. Jenže právě manipulace s balíky a jejich nakládka se ukázala jako nejslabší článek řetězce linky, a tak JASNO Jasenná pořídilo nový lis Krone BiG Pack 1290 VC páté generace, který je vybaven akumulačním vozem BaleCollect. Vozík slouží ke sdružování již slisovaných balíků. V automatickém režimu pak může vyložit hned tři balíky na jednom místě. Manipulátor je naráz naloží a doveze k dopravnímu prostředku. Linka se významně zrychluje, snižuje se počet přejezdů po poli, spotřebuje méně paliva a ve výsledku je efektivnější a více ekonomická.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *