Lisy získávají ještě vyšší průchodnost

Firma Claas si udržuje přední postavení na trhu s lisy na obří hranolovité balíky v domovském Německu. Quadrant je u našich západních sousedů pojmem, ale to platí i pro velké zemědělské podniky a poskytovatele služeb v ČR. A nyní firma Claas na své Tiskové konferenci oznámila výrazný update těchto lisů. Nové lisy mají označení Quadrant Evolution.

Inovace se týkají lisů Quadrant 5000 a Quadrant 4200. Hlavní změnou je nový sběrač s dvojicí zakřivených drah. Toto na trhu ojedinělé řešení poskytuje sběrači extrémní robustnost. Došlo k přepracování a zesílení ložisek, vkládacích plechů a dalších dílů, nový sběrač využívá také ve větší míře komponenty ze sběračů sklízecích řezaček Claas Jaguar. K dalším pozitivním efektům patří klidnější chod sběrače se sníženou hlučností.

Mechanicky poháněný sběrač disponuje pěti řadami prstů, v každé z nich je usazeno 18 zdvojených prstů. Tím se dosahuje vyšší průchodnosti hmoty. Díky další přidané řadě prstů se mohly snížit otáčky sběrače, zatímco otáčky vkládacího válce PFS inženýři Claas zvýšili. Tento válec má odpružené uložení, které kompenzuje nerovnoměrnou vydatnost některých řádků. Sběr hmoty je šetrnější a s ještě dále sníženou úrovní ztrát cenných částí hmoty. Pro zvládnutí větších objemů hmoty je vypínací moment třecí spojky zvýšen na celých 1600 Nm a průměr hnacího hřídele sběrače se také zvětšil. Spolehlivé fungování sběrače zajišťuje kromě toho také  poloautomatický napínač řetězu a v sériové výbavě je automatické mazání.

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 10/2021.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *