Louky mají velký potenciál, jen jej umět využít

Péče a údržba trvalých travních porostů se dostávají stále častěji mezi běžné činnosti chovatelů skotu. V souvislosti s tím roste zájem o nářadí s odpovídající účinností, jako jsou prutové brány. Rakouský specializovaný výrobce, firma APV, vyšla tomuto trendu ve správný čas vstříc a vyvinula stroje řady GP. Označení GP je zkratkou dvou slov „Grünland-Profi“, tedy profesionální technika pro údržbu luk. Tyto luční brány jsou osazeny pruty o různém průměru a cambridgským válcem, jedná se tedy o poměrně těžký profesionální produkt. Vhodný je například pro zemědělce, kteří kromě své výměry luk chtějí i nabízet služby.

Vynalézaví vývojáři v malé vesničce Dallein v Horním Rakousku přišli brzy poté s lehčí verzí lučních bran. Má označení GS a obejde se bez opěrného válce; toto lehčí provedení je vhodné pro menší podniky, anebo pro toho, kdo chce dosahovat maximální výkonnosti díky velkému pracovnímu záběru.

Také stroje GS zůstávají věrné konceptu prstů o rozdílném průměru vpředu a vzadu. Stroj má čtyři řady prstů, z nichž jsou první dvě osazeny prsty o síle 10 mm (na přání 12 mm), uloženými v roztečích jen 7,5 cm. Prsty jsou dlouhé 30 cm a disponují pojistkou proti ztrátě. Jejich pracovní úhel je pevně stanoven. Poté, co tyto silné prsty vykonají svou práci v drnu, tj. vytrhají plevelné rostliny a uvolní starou hmotu, mech a plsť, nastupují další dvě řady prstů. Aby mohly tyto další prsty intenzivně uvolnit půdu z nežádoucí hmoty, mají průměr 8 mm, ale jsou blíže k sobě – ve vzdálenosti 5 mm. U těchto dvou řad si uživatel může nastavovat jejich pracovní úhel – k tomu má k dispozici kolík a děrnou lištu.*

Více informací ve Farmáři č. 1/2019.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *