Ložiska pomáhají zvýšit spolehlivost hnacích ústrojí

Mechanismy hnacích ústrojí pro vozidla a stroje v zemědělském průmyslu musí splňovat různé technické požadavky, které obvykle souvisí s velkým točivým momentem a velkým zatížením. Ložiska pro převodovky, diferenciály a kloubové hřídele proto musí mít tu nejvyšší úroveň spolehlivosti a životnosti.

Společnost NSK, vycházející z desetiletí zkušeností s dodávkami ložisek pro automobilová hnací ústrojí, úspěšně přenesla své znalosti a zkušenosti do zemědělského průmyslu a přinesla řadu výrazných výhod OEM i koncovým uživatelům. V zemědělství se objevuje mnoho nových trendů, které sledují vývoj v automobilovém průmyslu. Například rostou požadavky na snižování emisí a snížení spotřeby paliva, neboť právní předpisy EU o emisích oxidu uhličitého se neustále zpřísňují, a to nejen v automobilové dopravě. Splnit tyto požadavky pomáhají i ložiska, která se vyznačují takovými charakteristikami, jako je velká únosnost a malé tření.

I když jsou zkušenosti z automobilového průmyslu prospěšné, mezi použitím ložisek zde a v zemědělství je mnoho velkých rozdílů. Zatímco silniční vozidla mají velkou rychlost a zrychlení a jezdí většinou na hladkých površích, zemědělská vozidla se musí vyrovnat s nerovným terénem a nést či táhnout těžké náklady, což znamená, že vysokou rychlost jako primární požadavek na hnací ústrojí nahradí velký točivý moment. Pokud jde o hnací ústrojí, použití špatně specifikovaných nebo nesprávně zvolených ložisek může způsobit mnoho problémů. Mezi běžné poruchy ložisek převodovek s nežádoucími následky patří povrchové odlupování, vibrační koroze (fretting), poškození klece a prokluz v uložení hřídele.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *