Mechanická kultivace namísto aplikace herbicidů

V loňském roce firma Horsch oznámila, že si otevírá nový obor techniky pro ekologické a hybridní zemědělství. Je to další výzva v podobě hledání vlastních konceptů, které by dovolily dosahovat vysokých výnosů i při omezení používání pesticidů v kulturách všech plodin.

Pro sezónu 2020 výrobce uvedl na trh nové prutové brány Cura ST v neseném provedení se záběrem od šesti do patnácti metrů. Pruty jsou na stroji uložené v šesti řadách. Díky tomu se rozteč mezi záběry prutů zmenšila na 28 mm, čímž se dosahuje intenzivního účinku na prokypření vrchní vrstvy půdy – jak na doposud neporostlé půdě, tak i při nasazení v porostu.

Cura ST jako nový stroj se vyznačuje řadou praktických prvků. Tak například přítlak na pruty je plynule hydraulicky nastavitelný z kabiny traktoru. Každý prut může být zatížený hmotností od 0,5 až do 5 kilogramů. Firmě Horsch se podařilo uložení prutů k rámu zkonstruovat tak, že v celé dráze pružení zůstává tlak prutu na půdu na konstantní úrovni. Každý prut má samostatné uložení s vlastní tlačnou vinutou pružinou a výsledkem této konstrukce je preciznost práce.

Firma Horsch uvádí, že s prutovými bránami Cura ST je možná kultivace i kultur, pěstovaných na hrůbcích (brambor).

Při praktických ukázkách nových strojů v odpoledních hodinách tiskových dnů firmy Horsch ve Schwandorfu pracoval stroj Cura ST v porostu vojtěšky. Po přejezdu stroje nebylo na rostlinách patrné žádné poškození, zato ornice byla rovnoměrně nakypřena, zbavena plevelů a zároveň se takto i obnoví přístup vzduchu ke kořenům rostlin, zlepší nasákací schopnost půdy při srážkách a zbaví ji plevelů.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *