Mlátička v praxi překonala dva světové rekordy

Vlastnit vysoce výkonnou sklízecí mlátičku, a k tomu ještě rozlehlé pozemky, oseté zrnovou kukuřicí, to přímo svádí k pokusu o nějaký ten sklizňový rekord. Nicméně u práce se sklízecí mlátičkou vstupuje do hry ještě další významný faktor, a to je lidská obsluha a její přístup. Na rodinné farmě Stewart Farms Partnership v obci Yorkville ve státě Illinois v USA však zkušeni kombajnéři jsou – a ti se rozhodli dosavadní světové rekordy ve sklizni kukuřice na zrno pokořit.

Tato plodina je v americkém zemědělství široce rozšířená a farmáři mají s jejím pěstováním značné zkušenosti. Jakmile zrno dozraje do sklizňové zralosti, pustí se zemědělci na plno do práce, aby mohli úrodu co nejdříve zpeněžit, popřípadě uskladnit. Poskytovatelé služeb přijedou s překládacími návěsy nebývalé velikosti, a k transportu zrna po silnici slouží tahače s kamionovými návěsy.

Na farmě Stewart Farms Partnership si s mlátičkou jezdí jejich majitelé sami. Jedná se o stroje firmy Claas, které se vyznačují výkonností a spolehlivostí. Již v roce 2010 se v jednom vydařeném sklizňovém dnu v průběhu deset hodin trvající práce podařilo jednou mlátičkou Claas Lexion sklidit celých 1300 tun zrna. Mezitím ale experti ve vzdáleném Harsewinkelu v Německu pokračovali ve vývoji a své Lexiony znovu zdokonalili. Výkon motoru se opět zvedl, zásobník zrna má větší objem a spolu s unikátním systémem chlazení Dynamic Cooling se podařilo docílit zvýšení celkové výkonnosti i efektivity. S takovou kapacitou se pak dosahuje nových světových rekordů ještě snadněji než v roce 2010.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 2/2019.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *