Mlátičky s originálním výmlatem a separací

V letošním roce se do předvádění sklizňové techniky zapojily také sklízecí mlátičky John Deere řady S. Ty jsou unikátní v tom, že využívají technologii jednoho rotoru. Rotor má velký průměr, takže může pracovat při nižších otáčkách. Z toho vyplývá lepší kvalita slámy i nižší energetická náročnost.

Rotor provádí velmi šetrný výmlat zrna. Rotor je po zvednutí bočního panelu snadno přístupný, takže je možné jednoduše přidat či ubrat mláticí prvky či změnit jejich typ. Rotor si zpracovávaný materiál rozděluje do třech stejnoměrných proudů, takže je i rovnoměrně zatěžován. Rotoru předchází tangenciální odmítací buben s osmi lopatkami, jenž napomáhá vkládání materiálu. Originální řešení vkládání v úhlu 270 stupňů výrobce John Deere se stará o hladký a plynulý přechod z tangenciálního toku hmoty na axiální.

Rotor u mlátiček řady S provádí i separaci. Separační plocha je velká díky velkému průměru rotoru. O provzdušnění vrstvy hmoty a uvolnění zrn se starají velké prsty. Zrna jsou zároveň tlačena k obvodu vrstvy hmoty v rotoru. Osmilopatkový vykládkový odmítací buben slámu rozprostírá do šířky tak, aby proudila optimálním způsobem do drtiče či k odložení na řádek. U drtiče dává John Deere na výběr z několika variant.

U řady S oceňují zemědělci jednoduchou konstrukci s menším počtem hnacích ústrojí. V praxi se ukazuje jako velmi užitečný systém Combine Advisor, jenž dokáže stroj permanentně udržovat v co nejvýhodnějším nastavení. Od podzimu 2017 má řada S také nové ovládání CommandPro s ergonomicky tvarovaným joystickem a novou loketní opěrku CommandArm.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *