Moderní asistenční systémy v akci

Farmáři na rodinné farmě Stewart Farms Partnership v obci Yorkville ve státě Illinois v USA vlastní jeden velký a dobře vybavený model sklízecí mlátičky od firmy Claas – Lexion 760 Terra Trac. Obsluha využívá ke správnému nastavení stroje nejen své zkušenosti, ale také nejmodernější systémy. Tím správným asistentem na palubě je systém Cemos Automatic.

Systém Cemos Automatic provádí zcela automaticky optimalizaci nastavení mlátičky v závislosti na podmínkách a na obsluhou zvolené strategii sklizně. Čištění zrna 4D upravuje systém tak, že řídí klapky rotorů (třetí pár klapek rotorů pod třetím separačním košem) a v závislosti na příčném a podélném sklonu i aktuálním zatížení čištění reguluje otáčky ventilátoru. Řidič obdrží pokyny v podobě textových hlášek na terminálu Cebis nebo na mobilním terminálu Cebis Mobile a může si otevírat dialogové okno s konkrétními návrhy.

Kromě výše uvedených funkcí umí Cemos Automatic zároveň i automaticky nastavovat pojezdovou rychlost mlátičky, k čemuž využívá osvědčený systém Cruise Pilot. Takto se vlastně kompletně postará o optimální zatížení mlátičky a o to, aby byl využitý její instalovaný sklizňový potenciál.

V roce 2018 se farmáři pokusili stanovit nové rekordy při sklizni zrnové kukuřice. Aktuální předpisy pro světový rekord podle Guinessovy knihy dovolují sklizňové rekordy po dobu trvání osmi a dvanácti hodin. Tým na farmě Stewart Farms Partnership si dal za úkol, pokořit hranici rovnou u obou těchto hodnot, a přitom zároveň i posunout dále i hodnotu stávající za desetihodinovou směnu. To také umožní provést přímé porovnávání hodnot mezi roky 2010 a 2018.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 2/2019.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *