Moderní podmítač s velkým záběrem

Firma Pöttinger se v poslední době zaměřuje na vývoj půdozpracujících a secích strojů o velkém pracovním záběru, které požadují zemědělské podniky ve východní Evropě. Takovým posledním produktem jsou krátké talířové brány Terradisc 8001T a 10001T. Vhodnou příležitostí ke zhlédnutí byl uplynulý veletrh Sima 2019 v Paříži. Na stánku výrobce byl prezentován dobře vybavený typ Terradisc 10001T.

Širokozáběrové talířové nářadí pro první rychlou podmítku je jasně v trendu. Zákazníci hledí nejen na celoplošné podříznutí strniště či na intenzitu promísení slámy s půdou a výslednou strukturu půdy, ale také na dostatečný přítlak talířů. Konstruktéři firmy Pöttinger to vědí a řádně se připravili: velký model Terradisc 10001 má na svůj pracovní záběr deset metrů a motnost 13 t.

To zůstává shodné s menšími typy podmítačů Terradisc. Dalším charakteristickým znakem je dlouhá oj a robustní podvozek. Oj je tak dlouhá také kvůli tomu, aby se v transportní poloze mohly podél ní složit obě sklopená pole stroje. Skládání funguje tak, že se celý podmítač nejprve zvedne svisle nad podvozek, potom se obě poloviny sklopí dopředu podél oje a spustí na místa uložení na oji. Závěrem se podvozek spustí k zemi.

Tak se docílí přepravní šířky do tří metrů a také celková výška stroje nepřesahuje čtyři metry. Je však třeba počítat s tím, že v průběhu skládání (i rozkládání) stroje vznikají poměrně značné síly negativního zatížení oje. Z toho důvodu také firma Pöttinger nenabízí možnost závěsu oje do závěsu K-80, které by takovým značným silám dlouhodobě jen obtížně odolávalo. Oj se dá připojit do tažného oka spodního závěsu.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 5/2019.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *