Moderní sklízeče šetří čas i náklady

Německá firma Ropa patří mezi uznávané výrobce techniky na sklizeň cukrové řepy. Její sklízeče mají mnoho originálních technických řešení, jsou zároveň robustní a provozně spolehlivé. Mnoho pěstitelů brambor před lety zaujala myšlenka o tom, co kdyby se pod značkou Ropa začaly vyrábět také tažené sklízeče brambor. Takový stroj by pro ně byl určitě zajímavý.

Dnes jsou tažené jedno- a dvouřádkové vyorávače firmy Ropa skutečností. Ke zkušeným pěstitelům brambor, kterým se sen o vlastním vyorávači značky Ropa splnil, patři i společnost Senagro a.s. z obce Senožaty na Vysočině. Ještě v roce 2018 sklízely 200 hektarů porostů brambor na polích podniku dva tažené sklízeče bez zásobníku, nicméně tato technologie měla své nedostatky.

„Potom jsme na výstavě viděli tažený sklízeč Keiler 2 od firmy Ropa a okamžitě nás zaujal. Tak také vznikla spolupráce se společností Dagros, která nám tento moderní sklizňový stroj poskytla k vyzkoušení. Při testování se líbil nám všem – od obsluhy traktoru přes mechanizátora, agronoma i mne. Takže u nás už zůstal a rozhodnutí to bylo správné,“ říká na úvod setkání předseda podniku Senagro.

Dva staré tažené vyorávače byly prodány a v roce 2019 se pustil do sklizně brambor naplno nový „dvouřádek“ Keiler 2 firmy Ropa. Ve vhodných podmínkách zvládl sám za den shodnou výměru jako dva staré stroje. Zatímco dříve muselo být na sklizeň shodné výměry nasazeno šest odvozních souprav a dva traktory do vyorávačů, tak nově postačují odvozci jen čtyři a jeden traktor do vyorávače. Ten musí mít ale vyšší výkon – 180 k a také plynulou převodovku. Ropa Keiler 2 tak přinesl úsporu nákladů za pracovní síly.

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 9/2021.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *