Možnosti ovládání odstředivých rozmetadel

Možnost volby také jednotliví výrobci odstředivých rozmetadel nabízejí v otázce ovládacích terminálů. Základní variantou je jednoduchý terminál, s nímž lze ovládat základní funkce určité modelové řady rozmetadel. Lepší verze pak umí ovládat více různých strojů od jednoho výrobce; nicméně je třeba mít na paměti to, že pokud bude terminál sloužit v traktoru s rozmetadlem, nemůže zároveň ovládat třeba postřikovač, který tak musí stát.

Top variantou jsou terminály ISOBUS, anebo pak je možné pořídit rozmetadlo bez tohoto terminálu a ovládat jej na ISOBUS kompatibilním terminálu traktoru. Je však třeba myslet na to, že ne každý řidič bude chtít mít terminál traktoru zaplněný ještě dalšími obrazovkami a daty, a raději si pro přívěsný stroj vyhradí terminál samostatný. K němu si může připojit i externí příslušenství, jako je ISOBUS joystick, a funkce rozmetadla si navolit na tlačítka joysticku. Snaha snížit si pořizovací náklady na rozmetadlo tak, že se pořídí bez ovládacího terminálu, tak může v budoucnosti způsobovat problémy.

Moderní ISOBUS ovládací terminály také otevírají cestu k realizaci systémů precizního zemědělství. Komfortním řešením je možnost rozdělení na dvě samostatné obrazovky, kde funkce rozmetadla jsou na jedné a systém precizního zemědělství, jako například variabilní dávkování, je na druhé obrazovce. Je třeba také myslet na to, že v průběhu užívání rozmetadla může být traktor dovybaven o plodinový senzor, a údaje od těchto senzorů umí zpracovávat vyšší varianty ovládacích terminálů rozmetadel. Totéž platí o možnosti lokálně variabilní aplikace podle předpisových map či například platformě agrirouter, která slouží k přenosu dat od techniky různých výrobců na osobní počítač.

Více informací v Zemědělci č. 2/2019.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *