MultiLand – systémové řešení zemědělské dopravy

Přeprava zemědělských plodin z pole na farmu a zpět, jakož i uvnitř podniku, se podílí minimálně 50% na celkových nákladech zemědělské výroby. Současná transportní technika využívaná v praxi v řadě případů nevyhovuje novým požadavkům na transport.

Zvýšená cena ropy, respektive nafty se projevuje nejen na zvýšených nákladech na dopravu, ale také ve zvýšených cenách za minerální hnojiva. Podniky s živočišnou výrobou potřebují přepravovat velké množství objemných krmiv z pole na farmu, zpátky pak velké množství hnoje nebo kejdy.
Německá firma Annaburger Nutzfahrzeuge přišla před několika lety na trh se systémem řešení zemědělské dopravy a aplikace hnojiv pomocí univerzálního podvozku MultiLand s řadou výměnných nástaveb, které si obsluha traktoru vymění sama během 1 hodiny bez potřeby jeřábu. . Ve standardu systému MultiLand je například elektrohydraulické ovládání všech nástaveb, posuv těžiště podvozku u jednotlivých nástaveb, systém automatického jištění rozmetací nástavby z palubního počítače apod.
V současné době firma Annaburger udává vývoj v této kategorii transportní techniky v Německu, ale také v ČR. Jako jediná firma vyrábí všechny nástavby na universální podvozek sama a všechny nástavby jsou prověřeny v praktickém provozu na velkých farmách ve východním Německu.
V kategorii systémů s celkovou hmotností 20 tun dodala firma Annaburger v loňském roce několik výměnných systému Multiland HTS 20.79 s korbou a rozmetací nástavbou. Rozmetací nástavba je vybavena ústrojím, které rozmetá hnůj v záběru až 24 m. Rozmetadla Annaburger prošla s úspěchem srovnávacím testem zkušebny DLG, který je v Německu základním předpokladem na získání ekologických dotací.
V letošním roce dodala firma Annaburger do ČR také první výměnný systém MultiLand HTS 20.79 s cisternovou nástavbou o objemu 15 m3. Novým majitelem podvozku s korbou a cisternou se stala společnost ZDV Krchleby u Čáslavi. Jedná se o první cisternovou nástavbu o objemu 15 m3 s hadicovým aplikátorem o záběru 9 m na našem trhu. Cisterna je vyrobena z laminátu, který je nekorozivní a o 70% lehčí než plechové cisterny
Cisternová nástavba je vybavena vzduchovým mícháním kejdy, systémem Drop-Stop, který zamezuje odkapávání kejdy při transportu a hadicovým aplikátorem Zunhamer o záběru 9 m.
Výhodou tohoto výměnného systému je použití stejné techniky jako u specializovaných strojů (rozmetadla nebo cisterny), přičemž podvozek systému MultiLand může být luxusněji vybaven než dva samostatné stroje. I přesto je o 30% levnější než dva specializované stroje.
Jeden podvozek MultiLand HTS 20.79 nahradí dva nákladní automobily LIAZ nebo tři devítitunové vleky. Díky flotačním pneumatikám má MultiLand 3 x nižší tlak na půdu, což se projevuje především při následném zpracování, respektive setí. Profesionalita zpracování celého systému, zkušenosti se zemědělskou velkovýrobou a příznivá cena , to jsou hlavní důvody proč stále více českých farmářů sází na značku Annaburger, která má na našem trhu více jak 40 letou tradici.

Martin Hruška

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *