Namísto dvou menších strojů stačí jeden velký

Shrnování píce do řádku před sklizní na pozemcích VOD Jetřichovec zajišťoval od roku 2011 shrnovač TOP 1252 Multitast firmy Pöttinger. Po celou dobu - celých osm let jeho intenzivní činnosti - byli pracovníci podniku s jeho službami velice spokojeni.

Každým rokem tento velký shrnovač shrnul píci z 200 hektarů ozimých žit na GPS, 200 hektarů jetelotravních směsí, 200 hektarů luskovinotravních směsek ve dvou sečích, dále rovněž i z 312 hektarů trvalých travních porostů, kde je 250 hektarů sekáno ve třech sečích. To činí dohromady 1612 hektarů za rok, za devět let tedy zpracoval výměru více než 14 500 hektarů. A to bez jediné větší poruchy – nikdy se za tuto dobu nestalo, že by kvůli poruše shrnovače stála celá senážní linka!

Součástí této linky je výkonná sklízecí řezačka. V případě, že bylo třeba sklidit pozemky s nízkým výnosem hmoty, bylo nutné po omezenou dobu provozovat dva shrnovače. Tento problém se podařilo vyřešit v roce 2020 pořízením shrnovače nového – modelu TOP 1403 C. Jedná se o novinku firmy Pöttinger, která nabízí možnost nastavení pracovního záběru až do čtrnácti metrů.

Nový shrnovač ideálně vyhovuje požadavkům VOD Jetřichovec na plošnou výkonnost. „Zvýšení maximálního pracovního záběru je pro nás opravdu významnou předností. Jako další inovaci bych ocenil dálkové nastavení výšky prstů nad zemí. Obsluha této možnosti skutečně využívá a polohu prstů v průběhu dne mění,“ vyjádřil své zkušenosti mechanizátor podniku František Kopecký.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 11/2020.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *