Návěs pro univerzální použití

Litevská společnost Umega má v sortimentu kompletní nabídku závěsné dopravní techniky. nechybí v ní ani varianta návěsu s výtlačným čelem PI 20. Ten je vyráběn pouze v jednom modelovém provedení s dvounápravovým podvozkem a užitečnou hmotností 20 tun. Pro zvýšení univerzality v použití je možné jej vybavit nejen výklopným zadním čelem, ale i rozmetacím ústrojím.

Jeden návěs doplněný výměnným rozmetacím ústrojím vlastní od letoška i soukromě hospodařící zemědělec Pavel Pleiner. Na 520 ha provozuje rostlinnou výrobu s klasickou skladbou tržních plodin, v níž dominují obilniny a řepka, ale nechybí ani svazenka nebo jetel, které jsou pěstovány na semeno. Hospodářství je bez živočišné produkce, tedy pokud do ní nepočítáme chov šesti koní. Tím chybí klasický zdroj organické hmoty v podobě hnoje či kejdy. Ale to má Pavel Pleiner vyřešeno jinak. Pro doplnění organické hmoty do půdy provozuje v rámci obce Nová Ves pod Pleší (a též několika obcí okolních) svoz organického odpadu, který následně kompostuje a pak rozmetá na pozemky.

K tomuto účelu původně využíval dvě klasická rozmetadla RUR 10 z Agrostroje Pelhřimov, jenže jejich ložný objem nebyl dostatečný pro efektivní práci. O vlastní rozmetání ani tak nešlo, ale problémem byla nízká kapacita při dopravě kompostu ze skládek vzdálených 4 až 5 km.

Proto vyvstala potřeba nákupu univerzálního návěsu, který by bylo možné vybavit též rozmetacím ústrojím.

 Specifické požadavky

 Na našem trhu je spousta prodejců dopravní techniky se širokou nabídkou ve vyráběných modelech. Zdálo by se tedy že Pavel Pleiner měl z čeho vybírat. Jenže tomu tak nebylo. Bylo totiž třeba respektovat řadu omezení. Tím prvním byla nízká sklopná výška při použití návěsu pro navážení sklizené úrody do haly s nízkým stropem. Současně však byl třeba velký přepravní objem pro převážení lehkého rostlinného materiálu z kompostárny před aplikací na pole. Tyto protichůdné požadavky uměl vyřešit jedině návěs s výtlačným čelem.

Dále byl požadavek na příznivou pořizovací cenu a též na vertikální rozmetací ústrojí, které zajistí lepší drobení materiálu a rozhoz do většího pracovního záběru. A rozmetací ústrojí muselo být možné snadno namontovat místo zadního čela.

 Málo možností

 Při uvážení všech výše uvedených omezení se  výběr zúžil na rozmetadlo Umega PI 20. A to se letos v červnu objevilo i na farmě Petra Pleinera.*

Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 12/2018. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *