Nejen nová kabina, ale také…

Traktory New Holland z inovované modelové řady T7 HD jsou aktuální novinkou, o níž jsme již přinesli základní informace. Protože jsem měl možnost tyto traktory vidět naživo, tedy bohužel jen vidět, neboť byť kvůli nepřízni počasí nebylo možné si je vyzkoušet na poli, pokusím se přinést trochu dojmů z hmotného setkání.

Nová modelová řada T7 HD se od té původní odlišuje především jinou kabinou s názvem Horizon Ultra, která se vývojově posunula o významný kus dopředu. A to ani ne tak v designu, ale z pohledu technologií a kvality zpracování. Ano, kvalita zpracování je právě jedním z bodů, na němž si výrobce zakládá. Pryč jsou doby, kdy traktor byl jen pracovním strojem, od něhož se očekávala hlavně funkčnost. Dnes je tomu jinak a očekává se též komfort a kvalitní materiály. Výrobce těmto očekáváním vyhověl, použil lepších plastů a kvalitně slícovaných, tak jak to známe z osobních automobilů. Výsledný dojem je velmi dobrý.

Jen 66 dB!

Ale plasty to samozřejmě nekončí. Konstruktéři mimoto snížili hladinu vnitřního hluku na velmi zajímavou hodnotu 66 dB, použili jinou sedačku (mimo jiné s odvětráváním a pružením i do stran) a výbavou na přání je ve volantu umístěný monitor. Ten obsahuje zejména otáčkoměr, indikátor teploty chladicí kapaliny, tlakoměr vzduchu, ukazatel hladiny AdBlue či palivoměr. A pak část informací, které jinak bývají v pravém bočním sloupku a týkají se zejména převodovky. Jelikož tou je bezstupňový Auto Command, tak jde o ukazatel nastavení tří rychlostních rozsahů, nebo aktuální rychlosti jízdy. Ale nechybí ani otáčky PTO, nebo poloha TBZ.

Detailní informace o nastavení traktoru jsou na dvanáctipalcovém monitoru Intelli Wiev 12 umístěném v loketní opěrce. Mezi funkcemi nechybí možnosti satelitní navigace (je to nová verze s lepším přijímačem a přesnější korekcí terénních odchylek) či telemetrie s online přenosem důležitých dat do kanceláře operátora (přes aplikaci MyNewHolland a portál MyPLMConnect), nebo servisních informací včetně možnosti přehrání software na dálku. Možné je i zrcadlení monitoru z traktoru servisem, což umožní rychlé řešení při problémech se správným nastavením stroje. A přibyly i některé ovládací funkce. Nově lze nastavit intenzitu akcelerace, ale i decelerace, nebo vypnout systém kick-down. Bluetooth pro mobilní telefon je samozřejmostí.

Celkově to vše (co bylo uvedeno o interiéru kabiny) působí velmi dobře. Když si člověk sedne do kabiny za tmy a rozsvítí se na něj monitory, má pocit, že sedí v nějakém stroji z budoucnosti. Tento pocit asi zmizí po najetí do polní reality, ale to nevadí. Kabinu je třeba jejím tvůrcům pochválit.*

Celý článek najdete v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *