Nejmodernější traktory jdou do praxe

V době mého dětství pro mne bylo svezení v traktoru Zetor 7245 Horal System či později Zetor 16045 pořádným zážitkem. Nikdy by mne nenapadlo, že interiér traktoru projde takovou proměnou, že bude připomínat kokpit vesmírné lodi anebo dopravního letadla. Je pravdou, že změn se stalo více – pracovních sil již není na venkově dostatek, vstupy do zemědělství výrazně zdražily, počasí zaznamenává větší výkyvy, takže tlak na produktivitu práce jednoho člověka stoupl. Zároveň jsou ale vyšší nároky i na kvalitu práce. A spolu s tím se ubírá i vývoj zemědělské techniky.

Na místě je ještě zmínit další skutečnost, a to rostoucí nároky zemědělců na komfort v kabině. Výrobci zemědělské techniky jdou přáním svých zákazníků naproti a snaží se je hýčkat. Jasný signál v tomto směru vyslal německý Fendt, když představil nový ovládací koncept FendtONE. Úplně nová loketní opěrka s novým joystickem působí velmi komfortně, ale až tři samostatné terminály v kabině? V průběhu teoretických prezentací v loňském roce se mi to zdálo zbytečně moc. Doposud přeci postačoval terminál jeden, kde bylo možné přecházet mezi obrazovkami.

Traktory s novým ovládacím konceptem FendtONE přijely již na začátku roku 2021 do ČR. K vidění byly u dovozce strojů Fendt, společnosti Agromex. A přijely právě včas. Takovým zemědělcem, který hledal pro sebe velmi dobře vybavený traktor, byl i Jaroslav Teiml. Spolu s otcem vlastní firmu TEIML Agroslužby, poskytující služby v zemědělství.

Více Informací v Mechanizaci zemědělství č. 5/2021.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *