Neobvyklé tour představilo novinku

S tím, jak funguje vytrhávač natě EnviMaxX-200LT firmy Rema, se mohli přesvědčit zemědělci v průběhu Tour, které pro zájemce organizovala společnost Dagros, s.r.o. Celá souprava je tvořena cepovým drtičem, který nejprve rozdrtí nať, aby zůstala stát do výšky zhruba 20 cm nad hrůbkem. V zadním tříbodovém závěsu pak traktor má vlastní vytrhávač natě.

Zařízení o hmotnosti 1760 kg je nesené v zadním tříbodovém závěsu. Vyžaduje horní táhlo s hydraulickým ovládáním, aby jej bylo možné odložit ve vodorovné poloze, a v ideálním případě připojení přes větev Load Sensing anebo jeden vnější hydraulický okruh traktoru s možností trvalého průtoku. Proto, aby bylo dosaženo maximální regulovatelnosti chodu důležitých komponent, je vytrhávač poháněn hydraulicky. Stroj disponuje vlastním palubním hydraulickým okruhem, má hydrogenerátor poháněný zadním vývodovým hřídelem traktoru s 1000 ot/min, nádrž na olej, olejový chladič a několik elektronicky ovládaných rozvaděčů.

Jak to u sklizňové techniky na okopaniny bývá, první sekcí je hmatač. S jeho pomocí se všechny další orgány nastavují tak, aby bylo dosaženo kopírování výšky hrůbku, a tím i konstantní kvality práce i v nerovném terénu. Již další sekce využívá hydropohonu. Tzv. „torpéda“ po stranách se starají o přihrnování a přizvedávání natě. Díky hydropohonu neustále rotují a aktivně tak s natí pohybují směrem vzhůru – tak, aby ji v dalším kroku mohly uchopit hydraulicky poháněné pásy.

Pásy uchopí nať a posunou za jízdy trochu dozadu od trsu hlíz, a až poté ji „utrhnou“.

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 10/2020.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *