Nesenou secí kombinaci, anebo tažený univerzální secí stroj?

Nesené secí kombinace s rotačními bránami o záběru tří a čtyř metrů byly po dlouhou dobu oblíbenými stroji pro zpracování půdy a současně setí. Nicméně postupně začali jejich výrobci nabízet i univerzální secí stroje v taženém provedení se shodnou šířkou. Jaký stroj je tedy vhodnější?

Tažené univerzální secí stroje mají jednoznačně výhodu v tom, že mají větší zásobník, do kterého je možné naložit větší množství osiva (3500 l namísto 1100 l u neseného stroje). Tím pádem si lze i osivo odvézt z farmy na pole a po dlouhou dobu pracovat bez doplnění. Předřazená sekce krátkých talířových bran činí tyto secí stroje výkonnými – ovšem za příznivých podmínek. Pokud není možné jet rychleji, pak je účinnost na obnovu půdní struktury omezená. Výrobci proto nabízejí i alternativu s rotačními bránami, která je skutečně univerzální.

Nesené secí kombinace odlehčují přední nápravu traktoru, připojování kloubového hřídele pro pohon rotačních bran je obtížné. Agregace taženého secího stroje je jednodušší a pohodlnější. Není třeba připojovat horní táhlo TBZ a za traktorem je více volného místa. Naproti nesené secí kombinace často umožňují nasazovat rotační brány i v provozu sólo. Zato některé tažené secí stroje mají možnost odpojení výsevní lišty a připojení jednotek pro setí kukuřice. Hlavní zásobník pak slouží k uložení velké zásoby hnojiva. A lze jej také snadněji doplňovat pomocí čelního nakladače než zásobník u neseného stroje.

Traktor s neseným secím strojem je třeba doplnit těžkým předním přídavným závažím a na silnici tak v mnoha případech není možný legální přesun s plným zásobníkem osiva. Zato přesuny s taženým strojem jsou klidnější, s nižším tlakem vzduchu v pneumatikách traktoru a při vyšších rychlostech.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *