Nová generace svinovacích lisů představena

V průběhu svého velkého polního dne ve Wadenbrunnu překvapila firma Fendt své příznivce novými svinovacími lisy. Na to, že jde skutečně o úplně novou generaci těchto strojů, poukazoval již jejich design. Ale rovněž tak i název je nový: Fendt Rotana přinese v budoucnosti konec produkce dosavadních lisů 1125 F, 2125 F a 2125 F Profi a bude představovat vhodné doplnění lisů Fendt 4160 V a Fendt 4180 V.

Ve Wadenbrunnu bylo technice na sklizeň pícnin Fendt vyhrazeno samostatné stanoviště. Nové lisy přitahovaly obzvláště pozornost: k vidění byly jak stroje s pevnou komorou v sólovém provedení jako Rotana 130 F či  kombinace s ovíječkou na jednom podvozku Rotana 130 F Combi a Rotana 160 V Combi (s variabilní komorou).

Pod nově koncipovanými kryty se nachází inovovaný pohon. Aby se opotřebení udrželo na minimální úrovni, jsou lisy Rotana vybaveny volnoběžným kolem pohonu řetězů, které disponuje volnoběhem na úrovni 360o. Pokud by v průběhu formování balíku došlo k náhlému ucpání a zablokování lisu, může se toto kolo i nadále otáčet, zatímco nezávisle na něm se působením setrvačnosti balík zpomalí až do zastavení a lze jej odložit. Nová funkce volnoběžky tak chrání všechny komponenty lisovací komory a pohonu před předčasným opotřebením v případě zablokování lisu.

Pro nový systém pohonu u lisů Rotana je charakteristický dále ještě zdokonalený přenos sil z převodovky na lisovací válce. Pro větší rovnoměrnost přenosu točivého momentu je hlavní pohon nyní rozdělený na dvojici řetězů. Toto řešení zároveň chrání pohon před nadměrným opotřebováním.

Také uspořádání válců je u všech lisů Rotana F pojato nově.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *