Nová nástavba Zunhammer

Německá společnost Zunhammer je specialistou na cisterny i cisternové nástavby nejen pro kejdu, ale i další hnojiva. V Družstvě vlastníků půdy a majetku Slavíkov mají nově samojízdný aplikátor fugátu, který je složen z nosiče Claas Xerion 4000 a nové nástavby Zunhammer s unikátní výbavou.

Principem a klíčovou komponentou je vysoce výkonné pístové čerpadlo hnané hydraulicky od hydraulického systému tahače, takže je nezávislé na otáčkách motoru stroje. Čerpadlo může pracovat naplno, nasávat nebo aplikovat kejdu, a přesto si motor stroje může klidně „brumlat“ v nízkých otáčkách. Průtok čerpadla je 9300 l/min, což znamená, že celý zásobník je nasátý do dvou minut. Pro takový výkon musí být dimenzované i další komponenty, a tak nepřekvapí, že nasávací potrubí má průměr 250 mm. Nasávací rameno se navíc dokáže vytočit do strany a připojit se ve vzdálenosti až 4,5 m. Materiál se žene potrubím k čerpadlu, ale než se tam dostane, prochází ještě jednak odkameňovacím zařízením, jednak řezacím ústrojím. V odkameňovací nádrži o objemu 450 l materiál víří a těžké předměty klesají ke dnu, kde se nachází šoupě, jež je třeba jednou nebo dvakrát za den na souvrati otevřít a nechat těžké předměty vypadnout. Nad odkameňovacím zařízením je síto, jehož velikost otvorů lze zvolit, a tím nastavit, jak dlouhé komponenty projdou do čerpadla. Nad sítem jsou totiž nože systému Rotocut, které materiál nařežou.
Od čerpadla je již fugát nebo kejda hnána pod tlakem do nádrže. Jakmile dosáhne hladina nádrže nastaveného objemu, čerpadlo se vypne a do systému je vpuštěn vzduch tak, aby se potrubí zcela vyprázdnilo a nemohlo dojít k ukapávání.

Více v Mechanizaci zemědělství 8/2019.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *