Nová sušárna se solárními panely

Třetí kategorie soutěže SIMA Innovations Award 2021 má název Chov hospodářských zvířat a obnovitelná energie. Stříbrnou medailí byly oceněny solární panely Cogen’Air Thermovoltaic solar panels francouzské společnosti BASE.

Tyto panely jsou vyrobeny tak, že dokáží pohlcováním slunečního záření produkovat jak tepelnou, tak i elektrickou energii. Byly vyvinuté společností BASE, která je má i patentované. Tato nová technologie je vhodná zejména pro sušárny na farmách, kdy dokáže ohřívat vzduch ještě před tím, než je dopraven pod vrstvu píce. Oproti venkovní teplotě může vzduch pro sušení získat dalších 5 až 15 stupňů Celsia navíc od energie, dostupné zdarma. Již při velmi slabém slunečním záření se solární panely velmi rychle ohřívají. Zároveň s tím se i ohřeje a vysuší vzduch, čímž se značně zvýší kapacita pro evaporaci. Vysoušení píce je tak o dost rychlejší.

Generovaná elektrická energie je prodávána do rozvodné elektrické sítě. Představuje tak hodnotný roční příjem pro farmáře.

Nová sušárna se solárními panely společnosti BASE jde vstříc ekonomickým i sociálním výzvám, ale i výzvám k udržitelnému fungování zemědělství, funguje tedy ohleduplně k životnímu prostředí. Představuje vysoce výkonné a ziskové řešení pro farmáře, které je při výrobě krmiva navíc činí nezávislými na producentech energií.

Více informací v týdeníku Zemědělec.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *