Nová tažená secí kombinace

Stále častější nečekané výkyvy počasí kladou zvýšené nároky nejen na zemědělce, ale následně i na výrobce zemědělské techniky. V hodně mokrém podzimu se tak mohou při zakládání porostů ozimů dostat pneumatické secí stroje s předřazenou sekcí krátkých talířových bran na své meze možností. Pak se hodí mít na podniku ještě druhý secí stroj, jehož aktivní pracovní orgány si s mokrou půdou poradí lépe i při snížených pojezdových rychlostech. A právě takový secí stroj nyní představila firma Pöttinger.

Stalo se tak na podzimních Tiskových dnech a stroj má název Aerosem VT. Jednalo se o stroj z druhé předsérie, nicméně je vyvinutý úplně nově. A to tak, aby ideálně vyplnil mezeru mezi stroji Terrasem pro vysokou plošnou výkonnost a menšími, nesenými typy Aerosem.

Další směr vývoje již Pöttinger představil v loňském roce – vzadu nesený secí stroj v kombinaci s čelně neseným zásobníkem. Tam se ale dosahuje zvýšeného zatížení náprav traktoru. To rozhodně není vlastností nového secího stroje Aerosem VT, který v sobě slučuje přednosti obou těchto koncepcí. Centrální jednotka – průběžný pneumatikový opěrný válec – přenáší hmotnost secího stroje i osiva či hnojiva na půdu v celém záběru, a to i na souvratích. Traktor secí stroj pouze táhne, a to prostřednictvím nově vyvinutého připojení. Speciální dolů prohnutá rozpěrka se uchytí do spodních táhel tříbodového závěsu. Prohnutí dovolí to, že kloubový hřídel prochází ve vodorovné pozici od traktoru až do převodovky na rotačních branách (skrz meziuložení). Dále je také možné, aby se traktor na souvratích k secí kombinaci natočil v úhlu až devadesáti stupňů.

Více informaci v Mechanizaci zemědělství č. 10/2021.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *