Nová továrna, nové možnosti

Psal se rok 1984, když si Antoni Stolarski pronajal v obci Bialystok malou dílnu, zaměstnal dva pracovníky a začal vyrábět svůj první zemědělský stroj, kterým byl vyorávač brambor. Socialistický systém byl v té době v Polsku trochu více nakloněn drobnému soukromému podnikání, a tak umožňoval založení firem maximálně s pěti zaměstnanci. Za první rok Stolarski vyrobil 15 strojů, a protože byly úspěšné, pokračoval v dalším rozvoji.

O dva roky později už měl Antoni Stolarsky tři zaměstnance a sortiment výrobků rozšířil o bubnové žací stroje s tehdy klasickým záběrem 1,65 m. V roce 1988 začala výroba v dnes již starém závodě v Bialystoku. A protože zanedlouho poté se otevřely hranice a systém podnikání již nebyl omezován, začal i pravý rozvoj firmy SaMASZ, jejíž jméno je tvořeno z iniciál jejího zakladatele a zbylá část je zkratka pro všeobecné označení strojů. Postupně se změnil i sortiment vyráběné techniky s hlavní orientací na stroje pro sklizeň pícnin.
V roce 1994 již firma SaMASZ vyráběla 1400 bubnových žacích strojů ročně a započala s exportem do Německa. Dva roky nato představila diskový žací stroj a později i mulčovač. Největšího rozvoje doznala společnost SaMASZ v posledních deseti letech. Došlo ke zvýšení kvality a výkonnosti strojů a rozšíření sortimentu o komunální techniku, zejména sněhové radlice a mulčovače. Také započala spolupráce s renomovanými výrobci techniky, jako jsou značky McHalle, nebo Gaspardo-Maschio, pro něž nyní SaMASZ vyrábí část z jejich sortimentu.
Od vzniku firmy až do současné doby bylo vyrobeno přes 110 000 strojů a v posledních letech to bylo několik tisíc každý rok. Tím došlo k tomu, že původní výrobní kapacita přestala dostačovat a výroba techniky na periferii města Bialystok již nebyla možná. V roce 2016 proto započala výstavba nové továrny a to na zelené louce nedaleko obce Zabludow. V loňském roce tam došlo ke stěhování výroby a zahájení provozu.
Aktuálně je SaMASZ pátým největším výrobcem zemědělských strojů v Polsku a zároveň největším výrobcem žacích strojů, mulčovačů a sněhových radlic ve své domovině. A v evropském měřítku patří též mezi první desítku výrobců žací techniky. V ČR v současné době pracuje 950 strojů s logem SaMASZ.*

Celý článek s velkým množstvím fotografií najdete v Mechanizaci zemědělství 6/2019.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *