23.08.2001 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová značka pro minimalizaci

Stále častěji používají agronomové na svých pozemcích technologie minimalizačního zpracování půdy. Do nedávné doby byl tento způsob hospodaření mezi zemědělci chápán především jako ekologická technologie, která může mít kladný ekonomický dopad. Takto zde byly velmi dlouho tyto technologie také prezentovány. V podmínkách naší republiky a celé střední Evropy se ukazuje ještě jeden velice důležitý prvek. Jedná se o úsporu půdní vláhy, která je důležitým předpokladem pro dobrý start plodin.

V Severní Americe, odkud se k nám půdoochranné technologie zpracování půdy rozšiřují, je velké množství výrobců techniky pro minimalizační systémy. Ne všechny značky se však dokázaly prosadit mimo svůj kontinent. Jednou z firem, které se podařilo prosadit i v zemích střední Evropy, je kanadská firma vyrábějící stroje značky Flexi-coil. Centrum pro střední Evropu v maďarském městě Kisbér, nacházející se nedaleko slovensko-maďarského přechodu Komárno, jsem navštívil s inženýrem Tomášem Kopou, zástupcem firmy Agroservis Sedláček, s. r. o., která je výhradním dovozcem těchto strojů do České republiky a na Slovensko.
První stroj značky Flexi-coil si budou moci zemědělci prohlédnout na výstavě Země živitelka a na Mistrovství České republiky v orbě. Několik základních informací však pro vás máme připraveno už nyní. Stroje na minimalizační zpracování půdy a setí značky Flexi-coil nezapřou svůj zámořský původ. Dělený, zvlášť tažený zásobník s výsevním ústrojím a záběr od 4,5 do 17,4 metru předurčují stroj k vysokým výkonům. Oddělený zásobník umožňuje také snazší použití stroje pouze k letní podmítce.
Vozík na osivo a hnojivo
Oddělený vozík se zásobníkem na osivo je za mořem běžnou záležitostí. Tamní farmáři ho podle svého uvážení zapojují buď hned za traktor, nebo až za rám se secími botkami. Firma Flexi-coil vyrábí vozíky o objemu 3,54 až 9,25 tun. Ty jsou rozděleny na dvě nebo tři části. Každé oddělení má své válečkové výsevní ústrojí s výměnnými válečky pro setí různých plodin. Rozdělený zásobník umožňuje aplikovat spolu s osivem například i hnojivo. To potom může být s osivem smícháno v dopravních hadicích a aplikováno spolu s osivem, nebo může být vedeno odděleně a také odděleně ukládáno do řádku.
Osivo a stejně tak i hnojivo jsou do zásobníku dopravovány šnekovým dopravníkem. Po velice jednoduchém přestavení může dopravník přemístit zbytkové osivo zpět na dopravní prostředek. Manipulace s osivem při plnění i vyprazdňování zásobníku je díky tomuto systému velice jednoduchá a hlavně rychlá.
Také pneumatické výsevní ústrojí Meter Roller firmy Flexi -coil se liší od pneumatických systémů u nás používaných strojů. Výměnné válečky odebírají osivo přímo ze zásobníku. Osivo je následně strháváno proudem vzduchu k rozdělovačům, které jsou umístěny až na secím rámu. Stejně jako osivo je dávkováno i hnojivo.
Rám a secí botky pro každého
Konstrukce vlastního secího rámu je velice variabilní. Kanadský výrobce nabízí rámy od záběru 7,6 až do 17,7 metru. Tyto velké rámy jsou děleny na tři nebo pět sekcí. Pro střední Evropu se rámy vyrábí v maďarském městě Kisbér. Jde o dělené rámy s menším záběrem, které jsou pro středoevropské zemědělce přijatelnější. Tak je možné pořídit tento stroj v záběrech už od 4,5 metru. Rám dělený na jednotlivé sekce velmi dobře kopíruje povrch pozemku a díky systému opěrných kol také precizně dodržuje nastavenou hloubku setí.
Velká variabilita je také při výběru vlastních secích botek. Je pouze na zákazníkovi, jaké secí botky a v kolika řadách si na svůj stroj nechá namontovat. Na výběr je několik druhů radličkových i kotoučových výsevních botek, několik typů zavlačovačů i pěchovacích válců. Díky tomu je možné sestavit stroj přesně podle podmínek na pozemcích zemědělských podniků.
Flexi-Coil monitoring systém
Monitorovací systém sleduje všechny důležité veličiny. Na displeji umístěném v kabině může obsluha sledovat pojezdovou rychlost, celkovou zpracovanou plochu, množství osiva v zásobnících, otáčky výsevního válečku a ventilátoru. Systém sleduje i proudění semen v dopravních hadicích a v případě poruchy informuje obsluhu.
Výsledky práce
Dr. Pál Farkas, zástupce firmy Flexi-coil pro střední Evropu, sleduje výsledky práce těchto strojů v Maďarsku již od roku 1994. Dr. Farkas poskytuje se stroji Flexi-coil služby maďarským zemědělcům a každý rok oseje se svými stroji 3500 ha. Výhody, které používání minimalizační technologie přineslo jeho zákazníkům, shrnul do následující tabulky.
Miroslav Mikulič

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down