Nové emisní limity nás nezaskočí

Mezinárodní veletrh EIMA 2018 byl příležitostí nejen pro výrobce zemědělské techniky, ale i pro dodavatele komponent, k prezentaci novinek. V souvislosti s oživením trhu s technikou pokračují výrobci techniky i jejich dodavatelé v investicích do výzkumu a vývoje. Jedním takovým dodavatelem komponent, který si v oblasti zemědělské techniky získal zvučné renomé, je italský FPT Industrial. Ve spolupráci s evropskými i americkými výrobci samojízdných zemědělských či lesních strojů vyvíjí motory v širokém rozsahu výkonů.

Společnost FPT má své sídlo v italském Turíně, kde zároveň funguje i jeden z výrobních závodů. Objem roční produkce motorů je obrovský. Pro zemědělskou techniku vyrábí FPT čtyř-, šesti- a osmiválcové motory se zdvihovým objemem až dvacet litrů, jejichž konstrukce je podřízena co nejvyšší efektivitě spalování paliva. Kromě vysokotlakového vstřikování Common Rail a optimalizace spalovacího prostoru to zahrnuje i patentovaný, vysoce efektivní systém úpravy spalin.

V současné podobě se u šesti- a osmiválcových motorů jedná o systém, který se obejde bez filtru pevných částic a chlazené recirkulace výfukových plynů, a není tedy nadměrně komplikovaný. U čtyřválcového motoru má systém pro úpravu spalin také systém EGR, ovšem ten je aktivní jen za určitých podmínek, a i tak se zpátky do spalovacího prostoru vrací jen malý objem výfukových plynů.

Motory FPT, vyráběné v současnosti, splňují emisní limity normy stupeň IV. Odborníci, kteří výrobce FPT znají, ale vědí, že již v roce 2016 prezentoval motory pro využití v zemědělství, připravené pro splnění emisní normy stupeň V, až vejde v platnost.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 1/2019.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *