Nové lisy s vysokou výkonností

Mnozí zemědělci by si mohli položit otázku, kam může směřovat další vývoj v oblasti lisů na kulaté balíky. S pádnou odpovědí přichází nyní firma Kuhn. Tento oblíbený výrobce sklizňové techniky prezentoval v létě tohoto roku v České republice novou sérii lisů na kulaté balíky s označením VB 7100. Oproti dosavadní řadě VB 3100 mají tyto lisy celkově zesílenou konstrukci, dosahují slisovanosti až 140 kilogramů na metr krychlový a výkonu až 30 tun za hodinu. Při jejich vývoji byl zároveň kladen důraz na co nejjednodušší obsluhu a komfortní ovládání.

Firma Kuhn je tak opět na čele trendů, které se ubírají směrem ke zvýšení slisovanosti a tím i počtu balíků ze sklízené plochy, zrychlení sklizně a snížení nároků na kapacitu přepravních prostředků. Tak, jak je pro firmu Kuhn typické, přišla pro dosažení těchto cílů s vlastním novým řešením. Nový systém I-Dense je chráněn patentem a jedná se o inteligentní systém dvojitého napínání ramene. Úroveň tlaku je řízena automaticky podle druhu sklízené plodiny a podmínek práce.

O nastavování tlaku v komoře lisu se stará elektroventil, který je zároveň propojený na senzor vhlkosti materiálu v komoře. Uživatel si může nastavit, jakou úroveň stlačení požaduje v které vrstvě balíku: v jádře, poté další vrstvu, poté posledních patnáct centimetrů balíku. Takto lze reagovat na odlišnou vlhkost materiálu a nastavit si například i nejvyšší tlak v obvodové vrstvě balíku a formování měkkého jádra.

Agregovaný traktor by měl mít výkon alespoň 140 k. Pokud bude probíhat vázání do sítě, existuje možnost volby pohonu lisu zadním vývodovým hřídelem s otáčkami 1000 anebo i 540/min. V závislosti na tom se lis osadí vhodným typem převodovky.

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 11/2020.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *