Nové možnosti precizního zemědělství

Expozice firmy Agri CS v průběhu veletrhu Techagro byla přímo napěchovaná stroji Case IH, Steyr a Simba. Velký prostor byl věnován také satelitním navigacím Case IH a systémům precizního zemědělství AFS. Uplatnění těchto systémů je stále širší: nejen u moderních strojů, ale díky rostoucí oblibě se montují i do traktorů starších ročníků. Umožňuje to ucelený sortiment navigačních systémů, které lze snadno rozšiřovat díky promyšlenému stavebnicovému systému.

Na kraji expozice poutal pozornost přenosný navigační systém FM-750. Jedná se o velmi úspěšnou navigaci, která je spolehlivá a velmi všestranná díky bohaté základní výbavě. Při příznivých nákladech poskytuje rozsah funkcí a komfort téměř na úrovni autopilota. Dostatečný výkon zaručuje nový výkonný procesor. Svůj podíl na úspěchu v praxi má i vhodné řešení terminálu v robustním domečku s vestavěným GPS přijímačem a integrovanou navigační LED lištou s 27 diodami v horní části.

Terminál byl prezentován spolu se systémem pro inteligentní řízení sekcí a dávkování Field IQ. Tento systém je v ČR rovněž velmi rozšířený a využívá se pro ovládání sekcí postřikovačů, rozmetadel nebo secích strojů.

Na druhé straně panelu byla jednoduchá navigace EZ Guide 250, nabízející základní naváděcí funkce. Jako vstupní model umožňuje manuální navádění a po jednoduchém rozšíření je vhodná i pro asistované řízení. Zajímavostí je externí světelná lišta, kterou si řidič může umístit přímo do svého zorného pole, kde zobrazuje odchylku od linie navádění, zatímco terminál může být v dosahu pravé ruky pro snadné nastavování a volbu funkcí. Elektromotor s třecím pastorkem prezentoval asistované řízení první generace EZ-Steer.

Oblíbený systém je také plně integrovaná automatická satelitní navigace AFS AccuGuide, dodávaná v průběhu výroby. Při řízení sklízecích mlátiček Case IH Axial-Flow slouží terminál AFS Pro 700 též pro ovládání, nastavení, monitoring a diagnostiku mlátičky a zobrazuje též obraz až ze tří videokamer. Terminál má dotykovou obrazovku s úhlopříčkou 25 cm s možností individuálního rozvržení.

A důležité je, že systém AFS AccuGuide obsahuje i software pro precizní zemědělství. Mlátičky mohou vytvářet výnosové mapy a traktory provádět variabilní aplikaci. Monitor je možné odpojovat a přenášet na jiný traktor nebo sklízecí mlátičku, případně nahradit laptopem. Připravuje se možnost virtuálního zobrazení obrazovky terminálu na osobním počítači v kanceláři, která by umožňovala jednoduchou a rychlou diagnostiku závad.

Terminály AFS 300 nebo AFS 700 Pro fungují jak pro navigaci, tak i pro ovládání funkcí traktoru, respektive přípojného stroje pomocí ISO-Bus. Monitor je díky tomu plně využíván, což podporuje i možnost jeho přenášení mezi jednotlivými stroji a snadného zapojení. Díky systému Plug and Play je možné jednoduše ovládat agregovaná nářadí.

Plně integrovaný navigační systém, kterým lze traktor nebo sklízecí mlátičku dovybavit i dodatečně, má označení FM-1000. Na rozdíl od systému FM-750 nabízí větší přehledný dotykový displej s úhlopříčkou 30,7 cm, pracuje se sensory natočení kol řídicí nápravy a umí ovládat i dva autopiloty zároveň. Vyšší spolehlivost navádění zaručuje dvojice přijímačů jak pro signál z globálního navigačního systému GPS, tak i GLONASS.

Monitor systému FM-1000 je užitečný také tím, že při práci vytváří přehledné reporty o prováděné činnosti s možností přenosu pomocí USB disku. Všechny zmíněné navigační systémy včetně uvedení do provozu, zaškolení obsluh a zákaznické podpory nabízí ve své prodejní síti společnost Agri CS.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *