Nové stroje, nové možnosti

Ale i to dobré se nechá ještě zlepšit – anebo posunout dál. Přesně tak uvažoval Rudolf Král v otázce modernizace strojového parku své farmy. Mezitím na farmu přišel traktor se šestiválcovým motorem o jmenovitém výkonu 210 k a úvahy se vydaly směrem k trojkombinaci žacích strojů.

Firma Pöttinger má v této oblasti velice široký výběr různých provedení, včetně variant s pásovými shazovacími dopravníky. Ale jako by ani to nestačilo, v roce 2018 představila novinku, žací kombinaci NovaCat A 10 Cross Flow.

Při jejím vývoji se konstruktéři vydali netradiční cestou – zcela vypustili zařízení pro úpravu píce a za žací nosník umístili šnekový dopravník Cross Flow. Rychle se otáčející šnek přebírá hmotu, uvedenou do pohybu žacími disky, mění směr jejího pohybu o devadesát stupňů a dopravuje ji do středu kombinace, kde je ukládána na již zformovaný řádek od čelně neseného žacího stroje. Hmota tedy nemá vůbec čas spadnout zpátky na povrch pole, ani po tomto povrchu nemusí být shrnována shrnovačem. Výhody jsou zřejmé: výrazné omezení znečištění píce a výrazné snížení ztrát cenných částí rostlin.

Český trh na novou žací kombinaci firmy Pöttinger zareagoval bleskovým nárůstem zájmu. Mezi zemědělci, které originální koncept oslovil, byl i Rudolf Král. V roce 2019 si pořídil jak kombinaci NovaCat A10 Cross Flow, tak i nový čelně nesený žací stroj NovaCat 301 v závěsu alpha-motion. Syn, pro kterého je soukromé hospodaření vášní, pak dostal za úkol s kombinací pracovat. Brzy měl poznat, jaké rozdíly v ovládání i kvalitě práce mu nejmodernější technika z dílen specialisty v Grieskirchenu přinese.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 11/2019.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *