Nový světový rekord v rychlosti jízdy s traktorem

Severský výrobce traktorů, firma Valtra, se rozhodl prezentovat schopnosti svých nových traktorů řady T originálním způsobem - ustanovením světového rekordu v rychlosti jízdy s traktorem. A to přímo v náročných severských podmínkách uprostřed zasněžené finské krajiny. Jako partnera akce si manažeři firmy přizvali další společnost, kterou byl výrobce pneumatik Nokian Tyres.

Tato firma dodala své zcela nové traktorové zimní pneumatiky Hakkapeliitta TRI s rozměrem 440/80R28 151D na přední a 540/80R38 167D na zadní nápravě. Běhoun této pneumatiky s dezénem ve tvaru kostek s velkým počtem hran je speciálně navržen tak, aby zajišťoval dokonalý záběr na zasněženém a zledovatělém povrchu. Zástupci firmy Nokian se rozhodli podrobit nové pláště testování za náročných podmínek v mrazivém počasí a za jízdy vysokou rychlostí.

Pneumatikami byl (vůbec poprvé na světě) osazen nový traktor Valtra T234 Versu, jenž byl pro ustavení rekordu vybrán. Ještě před tím byly na traktoru provedeny některé úpravy. Byl zvýšen výkon na 346 kW/470 koní a točivý moment na 1700 Nm a převodový poměr byl s ohledem na dosažení podstatně vyšší maximální rychlosti změněn.

Pokus o ustavení rekordu se konal začátkem února tohoto roku na záložním letišti v obci Vuojärvi, nacházející se asi 20 km od města Sodankylä nedaleko Rovaniemi. Celková délka zasněžené cesty byla asi 2300 m, s padesátimetrovým úsekem uprostřed této vzdálenosti, kde bylo umístěno měřicí zařízení. Z obou jízd tam a zpět byla vytvořena průměrná výsledná hodnota: 130,165 km za hodinu a světový rekord byl ustaven.*

Více informací v časopise Mechanizace zemědělství 5/2015.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *