Oblíbená značka na farmě v Milné

Rodinná farma sídlící v jihočeské obci Milná se specializuje na chov masného skotu. Téměř veškerou výměru zemědělské půdy tvoří trvalé travní porosty, a tak stěžejní technikou na farmě jsou kromě traktorů stroje na sklizeň píce. Majitelé společnosti vsadili v roce 1996 na značku Pöttinger a ani po téměř čtvrt století nemají důvod měnit.

FARMA MILNÁ s. r. o. sídlí ve stejnojmenné obci ležící nedaleko jihočeského Frymburka. Od roku 1993 zde hospodaří Ing. Václav Valenta, CSc.  Současná výměra zemědělské půdy činí celkem 1680 ha, z toho pouhých 60 ha tvoří orná půda. Na rodinnou farmu značná výměra. Ing. Valenta ale má již dlouhá léta nepostradatelného pomocníka ve svém vnukovi a jednateli společnosti Ing. Jiřím Valterovi. Farma se specializuje na chov masného skotu plemen red angus, masný simentál a limousin.

Velkou péči musí farmáři věnovat trvalým travním porostům, neboť ty jsou zdrojem hlavního krmiva – píce. Z celkové výměry tvoří louky a pastviny celých 1620 ha. „Každý rok na jaře louky převláčíme a na čtvrtinu ploch aplikujeme organické hnojivo,“ informuje nás Ing. Valter. Na zbylé ploše, tedy na 60 ha, hospodáři pěstují obilniny jako vítaný zdroj slámy. Tu potřebují při zimním ustájení zvířat. Z uvedeného je zřejmé, že na rozdíl od jiných zemědělských podniků je na farmě v Milné stěžejní technika na sklizeň píce. Ta má téměř výhradně značku Pöttinger a při jejím nákupu a servisu farmáři spolupracují již téměř čtvrt století se společností AGROZET České Budějovice, a. s., a jejím střediskem v Českém Krumlově.*

Více v 7. čísle Farmáře.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *