Obr na velkých pneumatikách

Pro největší zemědělské podniky nabízí firma New Holland kolové traktory se zlamovacím řízením řady T9. Tito obři mají také svou historii, v níž navazují na tahače Ford Genesis, následované sérií New Holland TJ (zkratka slov Tractor Jumbo Series), poté New Holland T9000 a T9. Také řada T9 prošla pro letošní rok modifikací za účelem zlepšení komfortu a dalšího zvýšení účinnosti.

Kloubové tahače řady T9 vyrábí koncern CNH ve vlastním závodě v USA. Model T9.565, prezentovaný v průběhu tiskové konference, byl v konfiguraci pro Evropu. Především výbavou se značně odlišoval od tahačů, dodávaných americkým farmářům. Nebyl obutý do dvoumontáží, ale jednoduchou montáží pneumatik Michelin. Pláště řady AxioBib o průměru 2,35 m využily volný prostor pod blatníky dokonale a díky jejich rozměru získal traktor ještě více na své mohutnosti. Pneumatiky se šířkou běhounu 900 mm mají velkou kontaktní plochu, která spolu s nízkým tlakem vzduchu zajišťuje šetrné působení na půdu, ale zároveň i eliminaci nadměrného prokluzu kol a tím i zvýšení výkonnosti a snížení spotřeby paliva.

Traktor T9.565 je poháněn motorem FPT se stejnou technologií ECOBlue Hi-eSCR, jako u ostatních modelových řad, a splňuje emisní normu Tier 4f. Nejvýkonnější model řady T9 je vybaven dvojicí turbodmychadel. Na přání je možné tahače vybavit hydraulickým systémem MegaFlow se zvýšeným průtočným množstvím oleje. Vystavený traktor byl osazen zadním tříbodovým závěsem kategorie IV s průběžnou zvedací kapacitou 99 kN a též zadním vývodovým hřídelem s otáčkami 1000/minutu. Hřídel se využije například k pohonu těžkých půdních fréz, které pro tyto výkonné tahače připravují specializovaní výrobci. Závěsná zařízení traktorů řady T9 jsou koncipována pro agregaci těžkých půdozpracujících strojů a dlouhodobé zatěžování.

Následná prezentace přiblížila vývoj technologie Ultraflex u firmy Michelin a přednosti pneumatik o rozměru 900/65 R 46 na traktorech New Holland řady T9.

 

Více informací přinese Mechanizace zemědělství č. 8/2015.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *