Od navigací k autonomní technice

U zemědělských strojů se stále více uplatňují systémy automatického řízení, na které pak navazují další funkce, využívající toho, že každý takový samojízdný stroj má stále informace o tom, kde se právě nachází. Je to především rozvoj telematiky a dálkového přenosu dat v reálném čase, komunikace strojů s počítačem v kanceláři, s centrálním serverem či také mezi sebou navzájem. Taková datová komunikace pak otevírá možností řízení celých flotil strojů či provozování autonomních strojů. Vychází přitom opět z existence on-line prostředí, v němž probíhá stálý přenos a výměna dat a informací.

Maximální přesnost v návazných jízdách při všech činnostech zemědělské techniky zaručuje korekční signál RTK. A to i při opakování jízd v dlouhodobém horizontu. Tento korekční signál také umožňuje snadné řízení flotil strojů a organizaci pojezdů po pozemcích podle vzorce systému controlled traffic farming (CTF).

V systému CTF mají jednotlivé stroje pevně stanovené dráhy pojezdu po poli, díky čemuž se výrazně sníží podíl plochy, která je poježděná a trpí tak zhutněním. Nová generace RTK signálu přináší nad aktuální verzi tohoto signálu dodatečné výhody: je kompatibilní s většinou systémů pro navádění do souběžných jízd, dostupných na trhu, a je ještě více precizní a spolehlivější než dosavadní generace RTK signálu. Nový RTK signál je dostupný uživatelům vždy, když jej potřebují.

Ekonomicky příznivější variantou je další typ korekčního signálu s přesností patnácti centimetrů (i při opakovaných jízdách). Tento signál je šířen pouze přes satelit bez nutnosti dokupování dalších zařízení, a je dostupný i ve značně členitém terénu, takže přináší zvýšení spolehlivosti příjmu oproti signálům s ještě menší přesností.*

Více informací v týdeníku Zemědělec č. 42.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *