Odstředivé rozmetadlo s hybridním pohonem

Vzhledem k nárůstu množství aktivně hnaných komponent oproti standardním odstředivým rozmetadlům se u stroje Bredal K-XE zvyšují nároky na konstrukci pohonu. Konstruktéři ve vývojovém oddělení to vyřešili šikovně – vyvinuli jednotku Hybrid Power Unit.

Vývodový hřídel traktoru pohání čerpadlo a od elektrohydraulického rozvaděče pak směřuje olej do hydromotorů k pohonu pásového dopravníku v podlaze zásobníku, k pohonu pásových dopravníků obou výložníků i obou rozmetacích kotoučů. Hydraulicky ovládané rozmetací kotouče jsou umístěné ve vzdálenosti šest metrů od sebe.

Průtoky i tlak oleje jsou spočítány tak, aby pohon byl dostatečně silný i při velkém dávkování vlhčeného práškového hnojiva na maximální pracovní záběr a vysoké rychlosti jízdy. Množství hnojiva procházející rozmetadlem se mění jak otáčkami podlahového pásu v zásobníku, tak i otevřením hradítka vzadu stroje.

Kromě samotného rozmetadla hledali pracovníci Agro Blatná také tažný prostředek. Hledaný stroj měl být rychlý a zároveň pohodlný pro obsluhu. Při různých příležitostech viděli pracovat traktory JCB Fastrac, které jejich nároky splňovaly. Model Fastrac 4220 navíc odpovídá i výkonově, což se ukázalo i při testování v roce 2016.

Traktor se může mezi místy nasazení přesouvat rychlostí až 60 km/h. Na tuto rychlost je schválené i rozmetadlo Bredal K-XE. Jak za jízdy po silnici, tak i při aplikaci je výhodou plynulá převodovka, díky které řidiči stačí si aktivovat tempomat a požadovaná pojezdová rychlost je udržována automaticky. Hodnotu tempomatu si lze kdykoli i za jízdy změnit – pomocí dvou malých tlačítek se symbolem + a -. *

Více informací v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *