Online senzory se rozšiřují

Společnost Claas nabízí vlastní online senzor pro aplikaci dusíkatých hnojiv a prostředků na ochranu rostlin s názvem Claas Crop Sensor. Zařízení se připevní před traktor a za jízdy po poli provádí měření zeleného zabarvení porostu na základě reflexe vyslaného světla o různých vlnových délkách

Z naměřených dat jsou odvozeny požadované hodnoty, které jsou automaticky předány na postřikovač nebo rozmetadlo v reálném čase (přes Isobus a nebo přes sériové rozhraní). Aplikované dávky se tak přizpůsobují proměnlivým podmínkám v rámci porostu.

Senzor dovoluje v průběhu aplikace měřit, regulovat, aplikovat a zároveň provádět dokumentaci. Lze jej bezpečně využívat i při práci v noci, protože je vybaven senzorikou s aktivním osvětlením. Je využitelný v celé řadě plodin.

V dokumentaci získaná data je možné evidovat v elektronické kartotéce honů s názvem Agrocom NET. Software slouží pro vedení porostů, dokumentaci a vyhodnocování. Jedná se o otevřené řešení pro vkládání a export nejrůznějších dat. Také dovoluje analyzovat jednotlivé postupy. Data je možné meziročně srovnávat, podle toho pak upravovat dávkování a optimalizovat výnosy.

Novinkou z produkce této firmy je software „PF-Gülle“, umožňující provádět lokálně variabilní aplikaci i u kejdy. Základem jsou opět údaje Crop Sensoru, který zjišťuje potřebu dusíku u rostlin v jarním období. Dále je nutné ještě měřit obsah dusíku v kejdě, nacházející se v nádrži kejdovače, protože na rozdíl od minerálních hnojiv je zde jeho obsah proměnlivý. Software obě hodnoty zpracuje a pro úpravu dávky vyšle odpovídající impulzy na regulační ventil.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *