Pásové traktory a mlátičky již brzy s pohonem na DME?

Jedním z cílů dalšího vývoje pro společnost FPT Industrial je zvýšení aktivit v oblasti udržitelnosti svých motorů. Je to zároveň i hlavní výzva současnosti. Požadavky na dosažení cílů Evropské unie ke snížení emisí oxidu uhličitého v době mezi roky 2025 a 2030 činí využívání alternativních paliv vhodným řešením pro jejich splnění.

Jak nalézt vhodný zdroj alternativního pohonu pro stroje vyžadující vysoký výkon? Pohon na metan se zatím omezuje na střední výkonovou kategorii a elektropohon na nižší výkonovou třídu. Baterie mají zatím omezenou kapacitu a velké rozměry. Traktorům ve výkonové kategorii 600 k se tak tyto nové cesty zatím vyhýbají. Nicméně italský výrobce motorů FPT Industrial se vydal novou cestou a ve svém centru pro vývoj technologické inovace ve švýcarském městě Arbon pracuje na inovačním projektu. Tým specialistů ověřuje možnosti využití alternativního paliva DME v heavy-duty spalovacím motoru o zdvihovém objemu jedenácti litrů.

DME je zkratka pro dimethyl-ether, plynnou látku se vzorcem CH3-O- CH3, která je vhodným palivem pro zážehové spalovací motory. Může být vyráběna z několika druhů obnovitelných zdrojů. Při přesné konfiguraci a kalibraci hardware motoru dovolují chemické vlastnosti této látky, aby motor dosahoval velmi nízké úrovně emisí oxidů dusíku a pevných částic při zachování vysoké účinnosti práce. Nicméně před výrobcem spalovacího motoru na DME stojí četné výzvy, mezi nimi i otázka vyřešení vhodného systému pro vstřikování paliva.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *