Plaz namísto kolového podvozku

Jedním z uceleného sortimentu rotorových shrnovačů píce se středovým ukládáním řádku firmy Pöttinger je i model TOP 842 C. Se svými dvěma rotory dokáže shrnovat píci ze záběru 7,7 až 8,4 m. Rakouský výrobce tento shrnovač vybavil inovativním detailem: namísto vícekolového podvozku se stroj pohybuje po speciálním polokruhovém plazu. Tento plaz kopíruje povrch pozemku těsně u dráhy prstů.

Novinka, plaz s přiléhavým označením Flowtast, se hladce pohybuje především na mokrých a podmáčených pozemcích, anebo všude tam, kde se nacházejí hluboké koleje či díry.

Firma Pöttinger prezentovala vůbec poprvé svůj systém Flowtast v průběhu mezinárodního veletrhu Agritechnica 2019 v Hannoveru. A tato inovace se hned na jaře 2020 osvědčila přímo v praktickém nasazení.

Při vývoji plazu Flowtast se inženýři v Grieskirchenu tradičně zaměřili na své oblíbené téma čistého krmiva. Konkrétně zacílili na oblasti nasazení, kde se kolový podvozek dostává na meze svých možností. Je tomu tak i na pozemcích s hlubokými kolejemi, dále u porostů pícnin na orné půdě, kde ornice není plnohodnotně zakryta travním drnem, anebo na plochách, poškozených od divoké zvěře. Pokud kolečka zapadnou do kolejí, dojde nevyhnutelně k tomu, že se prsty rotorů zapíchnou do půdy a sklízené krmivo je znečišťováno.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 11/2020.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *