Pluh ovládá traktor!

Orba je pracovní operací, která prověří tahové vlastnosti každého traktoru. Náhle se souprava dostane do míst, kde je půda tvrdá, anebo vjede opěrné kolo pluhu do hluboké koleje, což vede k náhlému výraznému zvýšení tahového odporu. Samozřejmě, moderní elektronicky řízené přeplňované motory disponují značnou zálohou točivého momentu a díky variabilnímu turbodmychadlu a pokročilému systému CommonRail i velkou odolností v nízkých otáčkách. Nicméně výrobci pluhů hledají řešení, díky kterému by až do takového krajního stavu nemuselo dojít.

Patří k nim i tradiční výrobce pluhů, firma LEMKEN. V loňském roce představil LEMKEN na mezinárodním veletrhu Agritechnica 2019 řešení s názvem iQblue Connect, které umožňuje proměnit jednoduchý závěsný stroj v „inteligentní“ – tj. schopný komunikace prostřednictvím ISOBUS. Exponát byl oceněn za míru inovativnosti medailí. A nyní tento nový systém povýší i pluhy LEMKEN v inteligentní stroje, které si budou umět povelovat traktor podle podmínek.

Vhodnost využití sady „iQblue connect“ firmy LEMKEN nyní certifikovala organizace AEF (Agricultural Industry Electronics Foundation). Německý výrobce se tak stal vůbec prvním výrobcem zemědělské techniky v oblasti zpracování půdy, který se takovým certifikátem může pyšnit.

Základem pro to, aby si iQblue Connect na nářadí rozuměl s agregovaným traktorem, je způsobilost traktoru pro systém TIM (Tractor Implement Management). iQblue Connect se šikovně zařadí mezi traktor a nářadí, a s pomocí funkce TIM usnadní řidiči práci. Informace o práci nářadí mohou být využité pro automatické fungování traktoru. Pokud bude například při orbě ohlášen nárůst tahového odporu nářadí, jsou výkon motoru a tlak oleje ve vnějších okruzích hydrauliky automaticky zvýšeny. Pluh si řídí traktor!*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *