Plusy a minusy malého pásáku

V průběhu své redaktorské činnosti jsem měl možnost svézt se s různými druhy traktorů, a to včetně pásových. Avšak ty pásové byly vždy vybaveny volantem tedy kloubovým či diferenciálním řízením. Až loni se to změnilo a chvilku jsem se svezl s traktorem pásovým, v jehož ovládání volant chyběl.

Tím traktorem bylo Lamborghini CV 80, kandidát na titul Traktor roku 2015 v kategorii speciálů, a stalo se tak na výstavě Innov Agri. Svezení to pravda bylo jen krátké, ale i tak zajímavé.

Pásové traktory stále více dobývají naše pole, avšak jedná se o pásáky s těmi nejvyššími výkony určené pro polní práce jakožto tahače výkonného nářadí. Malé pásové traktory jsou naproti tomu využívány jen ojediněle.

Trochu jiná situace je v Itálii, kde je domovskou značkou i Lamborghini. Itálie je zemí vinic a ty jsou v kopcích, kde má pásový traktor se šířkou 1,65 m své přednosti s ohledem na průjezdnost i stabilitu. Má však i několik nevýhod. Tou hlavní jsou ocelové pásy. Proto není možná jízda po silnici a to je v našich podmínkách značný handicap. Italským vinařům však pásák i za toto omezení stojí, na vinici si jej dovezou na podvalníku. A pak už jim nevadí ani nízká pojezdová rychlost, která dosahuje jen 11 km/h.*

Více informací v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *