Pojistí i na sucho

Agra Pojišťovna je organizační složka rakouské pojišťovny Die Österreichische Hagelversicherung VVaG a v České republice je na trhu od roku 2006. Mimo území naší republiky působí též na Slovensku, v Maďarsku, Slovinsku, Rumunsku a samozřejmě v domovském Rakousku. Agra Pojišťovna je úzce specializovaná a zabývá se pouze pojišťováním plodin a zvířat.

O pojištění je zájem a důkazem toho jsou čísla. V částce přijatého pojistného na výše zmíněné produkty se Agra Pojišťovna staví na druhé místo a z pomyslného koláče trhu ukusuje asi 15 %. V současné době je u ní pojištěno bezmála 500 000 ha.
Pojištění na základní rizika
U pojištění plodin se nejčastěji pojišťují základní rizika, jako je krupobití, vichřice, záplava, mráz, a navíc také porůstání. Jako jediná pojišťovna v České republice nabízí Agra Pojišťovna také připojištění na sucho. Tento v dnešní době zajímavý produkt nabízí Agra Pojišťovna již čtyři roky. Zájem o produkt roste a s přibývajícími pojistníky navíc produkt může zlevnit a rozšířit se. V současné době je totiž možné pojistit jen porosty pšenice, kukuřice a slunečnice, ale v letošním roce by se měl rozšířit i na další plodiny. Produkt prodělal změny také v metodice likvidace škod. Dříve likvidátor chodil na pole a stanovoval se výnos a z něho pak následně výše škody. Nyní se však likviduje indexově. Znamená to, že pokud si u Agra Pojišťovny nechám pojistit pozemek s porostem jedné z výše zmíněných plodin a na daný pozemek spadne méně srážek, než by mělo, a v důsledku toho budu mít nižší výnos, stačí k likvidaci škod jen meteorologická data z Českého hydrometeorologického ústavu a výpočet dlouhodobého průměru srážek versus celkového úhrnu v daném roce.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *