Polní den AGORA 2000 ve znamení Agrostroje Pelhřimov

Agrostroj Pelhřimov, náš největší výrobce zemědělské techniky, uspořádal letošní ročník předvádění techniky AGORA na tradičním místě a to v prostředí závodiště Školního statku Humpolec. Kromě Agrostroje se na pořádání této akce podílely i další firmy. Společnost Humpolecké strojírny, Agromilk Pelhřimov a v neposlední řadě firma AGRALL - importér techniky CLAAS a FENDT do České republiky. Z toho vyplývá, že k vidění byly stroje na sklizeň píce a to nejen z Agrostroje, ale i od německé firmy Claas, stroje na mulčování a hnojení, manipulační technika a to vše v agregaci s traktory FENDT.

Úvodního slova se ujal generální ředitel Agrostroje Pelhřimov Ing. Petr Schwanzer. Jak všem přítomným návštěvníkům řekl, účast firem jako Claas a Fendt na předváděcí akci je výrazem užší spolupráce Agrostroje s těmito firmami. Důkazem toho je poměrně velký objem dodávek strojních celků ze strany Agrostroje.
Co bylo k vidění?
Humpolecké strojírny představily svůj výrobní program, tedy čelní nakladače. Podle zástupce firmy jdou výrobky strojíren z 95 % na zahraniční trhy. Prodeje v tuzemsku byly v loňském roce do velké míry ovlivněny i situací v brněnském Zetoru. Firma se však nespecializuje pouze na traktory Zetor, ale je schopna dodat čelní nakladače i pro mnoho dalších značek jako např. New Holland, Case, Steyr, Same a Fendt.
Jak již bylo v úvodu řečeno, prezentovala se zde i firma Agromilk Pelhřimov, která se specializuje na dojicí techniku. Kromě domácího trhu jsou pro Agromilk zajímavé i okolní trhy a dokonce jejich obchodní aktivity sahají do Střední Asie a severní Afriky.
Firma Agrall je dovozcem značek Claas a Fendt do České republiky. Značku Claas na polním dnu reprezentovaly lisy, obraceče a shrnovače píce. Značka Fendt také nebyla přehlédnutelná, neboť tyto traktory byly, včetně novinek z řady VARIO, agregovány s převážnou většinou předváděných strojů.
Technika Agrostroje
Velice zajímavá byla kombinace čelního čtyřbubnového žacího stroje ZTR 285 společně s bočně neseným bubnovým žacím strojem ZTR 215 v agregaci se Zetorem 116 41. Záběr této kombinace se pohybuje na hranici 5 m, čímž se v daných podmínkách můžeme dostat na výkon až 6 ha /hod. Při předvádění nesměl chybět ani stroj oceněný cenou Grand Prix na letošním ročníku Techagra, tažený čtyřbubnový žací stroj ZTR 326 C. Současně s ním byl předváděn další tažený stroj ZTR 326 DM, tentokráte však s diskovým žacím ústrojím. Oba dva stroje jsou na první pohled identické – středově uložená oj umožňující levo i pravostranné sečení, mechanický princip natáčení převodovky, regulace nadlehčovací síly, záběr 3,2 m a hydraulické ovládání. Dalším předváděným strojem byl mulčovač MU se záběrem 2400 mm. Je připojen na zadním tříbodovém závěsu traktoru, ale lze jej připojit i na přední závěs traktoru. K nosnému programu Agrostroje patří rozmetadla hnoje – typ RUR 55 s novým rozmetacím stolem a profi rozmetadlo RA 140 s rozmetacím V stolem, hydro posuvem dna a nízkoklatými pneumatikami. Posledně jmenované rozmetadlo společně s kejdovačem (12,5 m3) a velkoobjemovým sklápěčem SA 3 byly předváděny na univerzálním tandemovém podvozku, který je rovněž z produkce Agrostroje. Rozmetadlo RA 100 bylo prezentováno s hydraulickým posuvem dna. Pochopitelně nesměly chybět ani „klasické“ nesené žací stroje a to bubnové i diskové.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *