Pomocník pro práce na farmě

Zemědělská farma je specifický provoz, vyžadující celou řadu speciálních strojů. Některé jsou jednoúčelové, jiné univerzální. Mezi ty univerzální patří nakladač Avant 750, který na Farmě Skalický vykonává celou řadu prací a za krátkou dobu se stal nepostradatelným pomocníkem.

Farma Skalický se nachází v Bílém Újezdu, části obce Velemín v okrese Litoměřice. Farmář Ing. Jiří Skalický začal soukromě hospodařit v roce 1991. „Hospodařím třicet let a vyzkoušel jsem pěstování řady plodin, včetně speciálních. Pěstoval jsem zeleninu i ovoce. Chce-li však být v současné době hospodář ekonomicky efektivní, musí se orientovat, i když to není optimální, na obilniny a řepku. Ty doplňuje v osevním postupu v rámci greeningu vojtěška,“ popisuje rostlinnou výrobu farmář. Krmivo pro skot tvoří vojtěška, zelená hmota z luk a sláma. Hlavní činností v živočišné výrobě je chov skotu. „V roce 1998 jsem nakoupil první krávy a od té doby se specializuji na pastevní chov masného skotu bez tržní produkce. Přes zimu je skot ustájen v zimovišti. Začínal jsem s kříženkami českého strakatého plemene, které převádím na plemeno charolais. V chovu mám kolem 160 krav a prodávám zástavový dobytek. Součástí živočišné výroby je i chov prasat.

Výběr nového nakladače

Veškeré práce na farmě zvládá Jiří Skalický se sedmi zaměstnanci. Pokud mají být práce vykonány včas a v potřebné kvalitě, je třeba využívat výkonnou a spolehlivou techniku, od traktorů přes sklizňové stroje až po manipulační techniku. „Dlouhá léta jsem využíval na farmě a nejen v živočišné výrobě smykem řízený nakladač UNC, který jsem potřeboval nahradit novým, malým a víceúčelovým strojem,“ říká Ing. Skalický. V roce 2019 začal vybírat vhodnou techniku. Co nejvýkonnější při kompaktních rozměrech, protože musí při práci v živočišné výrobě zajíždět i do stájí a objektů s omezenými rozměry a výškou vjezdu. Mezi adepty byl i kloubový nakladač finského výrobce Avant. „Zaujala mne nejen konstrukce stroje, ale také velmi bohatá nabídka příslušenství,“ vysvětluje farmář a dodává: „Avant vyhovoval i rozměry. Pouze podle prospektu však nelze takovou techniku vybírat. Zúčastnil jsem se předvádění stroje na blízké farmě, ale zajímaly mne především reference uživatelů. Prodejce mně poslal seznam asi stovky majitelů, ať si sám vyberu. Kontaktoval jsem šest majitelů, kteří používali tento nakladač alespoň tři roky. Všichni Avanta chválili. To rozhodlo,“ popisuje výběr stroje Ing. Skalický.

Malý, ale výkonný pomocník

Z nabídky osmi modelových řad si Jiří Skalický vybral zástupce druhé největší modelové řady, model Avant 750. Nakladač je poháněn motorem Kubota o objemu 2,4 l a výkonu 49 koní. Stroj dlouhý 3,1 m, široký 1,4 m a vysoký 2,1 m má hmotnost 2,1 tuny, maximální nosnost na paletě 1500 kg a výšku zdvihu 3,1 m. Nakladač Avant do Bílého Újezda dodala společnost Avistech s. r. o. v roce 2019 a od té doby jej Jiří Skalický využívá pro celou řadu činností. Primárně byl pořízen pro práce v lese, kde pracuje s kleštěmi na biomasu, kleštěmi s otočem na likvidaci náletových dřevin, navijákem a podkopovým ramenem. Významnou úlohu ale hraje Avant i v zemědělské výrobě. V živočišné výrobě nakladač vybavený lžící s přidržovačem nebo hroty na balíky zajišťuje kydání hnoje, často také krmení, stlaní a úklid chlévů. V rostlinné výrobě vykládá z dopravní techniky Big Bagy s hnojivem a osivem a poté pomocí manipulátoru na Big Bagy plní rozmetadlo a secí stroj. Při sklizni píce nakládá na louce balíky sena a senáže a ve žních pomáhá shrnovat obilí a manipuluje s balíky slámy. Uplatní se i při drobných stavebních činnostech. V tom případě může být osazen paletizačními vidlemi, lžící (hladkou a se zuby), podkopovým ramenem či bouracím kladivem. V létě i v zimě Avant na farmě uklízí venkovní plochy a pomocí redukce na tříbodový závěs parkuje na zimu nesené zemědělské stroje v halách.*

Více v březnovém Farmáři.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *