Postřikovače přichází s řadou inovací

Německý Fendt jako prestižní značka koncernu Agco pokračuje v úspěšném rozvoji. Platí to nejenom o segmentu traktorů, který zažívá výrazné oživení na všech světových trzích, ale o celém širokém sortimentu strojů. V tomto roce chce Fendt prodat 110 pásových traktorů, 450 sklízecích mlátiček všech velikostí (o 100 strojů více než v roce předchozím) a plánuje také dodat zákazníkům 125 lisů na obří hranolové balíky. A nejmladší sortiment – stroje na ochranu rostlin – se dočkal inovací.

Již vůbec existence postřikovačů Rogator 300 (tažený) a Rogator 600 v zelených barvách je novinkou. A od roku 2019 se tyto stroje budou vyrábět s řadou větších či menších zlepšení. Společné není pro tyto stroje jenom lakování do tradičního, i když rovněž inovovaného tmavě zeleného zbarvení Fendt; mají také do značné míry podobné vybavení i ovládání. To potěší jejich uživatele nejen v podnicích služeb, které vlastní oba stroje, při přesedání mezi nimi.

Spolu s barvou změnily tyto stroje také místo svého zrodu – namísto nizozemského Grubbenvorstu se vyrábí v moderním závodě v německém Hohenmölsen (Sasko-Anhaltsko). A jejich žlutočerné lakování je minulostí – vyrábí se již jen v zelené.

Řada inovací se dotýká postřikovačů tažených i modelu samojízdného. ­Tak například přimíchávací nádoba je doplněna o elektricky ovládaný ventil. Pro obsluhu to znamená, že se při přidávání přípravků na ochranu rostlin nemusí naklánět přes nádobu, aby zapnula sání. I další ventily na nádobě doznaly vylepšení: původně trojcestný nahrazuje nově pěticestný ventil, což usnadňuje a urychluje práci. Díky tomuto novému ventilu může například probíhat oplachování kanystru, zatímco v přimíchávací nádobě proudí voda a rozpouští přípravek. Přidávání přípravků zároveň zabere méně času.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 12/2018.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *