Postřikovače se silným pojezdem

Další samojízdný postřikovač, který se zúčastnil předvádění na pozemcích Zemědělského družstva Senice na Hané, byl Horsch Leeb PT 6.300. Jedná se o zástupce v současnosti prodávané modelové řady. Pojížděl na pneumatikách s největším možným rozměrem, které mají vnější průměr 2160 mm a poskytují tak stroji i největší možnou světlou výšku na úrovni 135 cm.

Firma Horsch nabízí pro řadu Horsch Leeb PT dvě varianty pohonů. Tím výkonnějším je převodovka High Power Gear, kdy jsou v kolech umístěny velké hydromotory. Je vhodný tam, kde postřikovač bude nasazován v extrémně kopcovitých podmínkách, anebo pro poskytovatele služeb v zemědělství, kteří s ním cestují na velké vzdálenosti. I za takových těžkých podmínek si tyto hydromotory udržují nižší provozní teplotu a mají delší životnost. V České republice pracují tímto pojezdem osazené samojízdné postřikovače Horsch Leeb PT například na kopcovitých polích Jižní Moravy.

V naprosté většině podmínek postačuje základní provedení převodovky Power Gear. Je ještě výkonnější, než byl pohon u stroje z předcházející generace Horsch Leeb PT 350. Na nápravách a na dalších místech je postřikovač osazen hladkými kryty, takže při práci nepoškozuje rostliny porostu. Prezentovaný stroj měl hlavní nádrž o objemu šesti tisíc litrů, možná je ale ještě i větší nádrž o objemu osmi tisíc litrů. Výkonné odstředivé čerpadlo dokáže naplnit nádrž vodou v krátké době. Přidávání přípravků pak usnadňuje snadný přístup k naplavovací šachtě.

Prezentovaný postřikovač měl ramena s kombinací trysek 2+2, tedy po každých 25 cm byl jeden dvoupoziční držák. Mnozí řidiči jezdí s postřikovači rychle, jednak proto, že jim to komfort v kabině umožní, a jednak pro zvýšení plošné výkonnosti.

Více informací v týdeníku Zemědělec.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *