Postřikovače z MGM putují do celé Evropy

Jedním z výrobců postřikovací techniky působícím na území České republiky je MGM, a. s., Holešov, kterého jsme navštívili u příležitosti dne otevřených dveří přímo ve výrobním závodu. Průvodci nám byli ředitel společnosti Ing. Antonín Klabal a konstruktér postřikovačů Jan Zikken.

Firma MGM byla do revoluce spojena s opravami a repasemi motorů, hlavně z produkce bývalé NDR. Protože výroba a dovoz zmiňované techniky je minulostí, musel podnik hledat jiné aktivity. Nejprve to byly opravy a prodej vysokozdvižných vozíků a výroba malé elektrické manipulační techniky. V roce 1995 se k tomuto programu přidala i výroba postřikovačů podle návrhů Jana Zikkena. Tyto měli původně zelenobílou barvu, později žlutou. Dnes je však můžeme poznat podle typické modré barvy kovových součástí postřikovače a stříbrných nádrží.
V nově zrekonstruované části výrobní haly byla uspořádána výstava několika zástupců vyráběných postřikovačů. Zde si návštěvníci mohli kromě vystavených nových strojů v různé výbavě také prohlédnout právě probíhající montáž a kompletaci postřikovačů.
Z vystavených strojů to byly typy: Hlavně pro ruský trh určené stroje RTS 3032 s nádrží na 3000 litrů, rozpětím ramen 32 metrů a počítačem Tee Jet. Jednodušší verzí byl RTS 2524 s nádrží 2500 litrů, rameny 21 metrů, bez počítače. Oba postřikovače jsou vybaveny nebržděnou nápravou.
Postřikovače určené pro český a zejména německý trh zastupovaly tři typy. Předváděný RTS Albatros 2521 s nádrží o objemu 2300 l a rozpětím ramen 21 m je vybaven hydraulickými brzdami, ekomixerem na míchání postřiků, počítačem Müller Elektronik a zařízením pro sledování stopy tahače. Typ RTS Albatros 3524 má nádrž o objemu 3150 litrů, rozpětí ramen 24 metrů, pružné oje, počítač Müller Elektronik a je vybaven vzduchovými brzdami. Další verzí je RTS Albatros 3527 se stejným objemem nádrže jako předchozí typ, ale s rameny 27 metrů, hydraulickými brzdami, odpruženou nápravou, počítačem Müller Elektronik a separátním elektrohydraulickým zavíráním koncových ramen.
Zajímavostí je možnost vybavení funkcí tracmatic – zařízením pro sledování stopy tahače, které umožňuje pomocí jednoduchého čidla hydraulicky natáčet ojí postřikovače, čímž je umožněno přesně kopírovat jízdu traktoru. Při transportu je systém blokován. Všechny předvedené stroje byly určeny na export.
Nesené postřikovače zde zastupoval typ RTS N – 1015 s nádrží 1000 litrů, rameny 15 metrů, ručním rozvaděčem, pěnovým značkovačem a rotační vyplachovací tryskou.
Výrobní řadu postřikovačů MGM Holešov uzavírá samojízdný postřikovač RTS – COMBI-TRAC. Je postaven na podvozku německé firmy Bräutigam s motorem Deutz. Poprvé byl představen na veletrhu Agritechnika v Hannoveru Zatím je určen především pro německý trh. V tuzemsku bude předveden na letoším ročníku Techagra v Brně a po zajištění kvalitního servisu se počítá s jeho prodejem také v České republice.
Postřikovače tzv. třetí generace se mimo změny barvy vyznačují také odlišnou výrobou nádrže. Ta je na rozdíl od předchozích v podstatě naruby. To znamená, že hladká část plastu tvoří vnitřní stěny nádrže a vnější stěny mají typický kapkový nástřik stříbrné barvy. Velikou výhodou této konstrukce je podstatně jednodušší a účinnější vyplachování nádrže bez ulpívání zbytků chemických prostředků.
Postřikovače jsou vlastní konstrukce. Co se týče výroby, přímo v Holešově se vyrábí rámy a ramena strojů. Další komponenty jsou od renomovaných zahraničních výrobců. Čerpadla pochází z Itálie, nádrže a počítače jsou německé výroby. Samotná montáž jednoho kusu pak trvá přibližně jeden pracovní den.
V současnosti MGM zaznamenává poptávku po kompatibilním vybavení postřikovačů s moderními systémy precizního zemědělství. Z toho důvodu začal podnik vybavovat stroje počítači Müller Elektronik, které s těmito systémy spolupracují.
Firma zatím neuvažuje o vývoji a výrobě postřikovače s podporou vzduchu, poněvadž by se tím razantně zvýšila cena produktů. Současným trendem, na který se holešovští zaměřili je zvyšování objemů nádrží a záběrů ramen. Zejména zahraniční zákazníci žádají stroje s nádržemi 4500, 5500, ale i 6500 litrů a záběrem ramen až 39 metrů.
A že si MGM s prodejem postřikovačů nestojí špatně dokládají i slova ředitele: „Loni jsme exportovali 100 návěsných postřikovačů a v České republice prodali 17 návěsných a 10 nesených. K dnešnímu dni (5. února) máme již 65 závazných objednávek na návěsné postřikovače pro letošní sezónu. Naším cílem je dosáhnout doma podobných výsledků jako v zahraničí.“
Text a foto Vladimír Skalický

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *