Praktické využití analýzy kejdy

Experti německého specialisty na aplikační techniku, firmy Zunhammer z Biebingu, byli stále více poptáváni po malé mobilní stanici pro čerpání kejdy. Vyvinuli proto stanici, osazenou čerpadlem s rotujícími písty, elektrickým pohonem a systémem VAN-Control 2.0.

Kompaktní rozměry propůjčují stanici možnosti širokého využití. Sebastian Zunhammer senior k tomu řekl: „S novou stanicí můžeme například hned při přečerpávání kejdy ze stáje do jímky zjišťovat obsah živin v tomto organickém hnojivu. Změřené výsledky dávají chovateli vhodní indicie k úpravě krmné dávky.“ Ale také při plnění fermentoru bioplynové stanice kejdou získává provozovatel okamžité informace o tom, jaký obsah živin právě používaná kejda má a jaký objem byl do fermentoru přečerpán. Proces lze dále optimalizovat cílenými dodávkami ostatních substrátů.

Aby nová stanice byla co nejflexibilněji využitelná, osadil ji výrobce na robustní a pozinkováním ošetřený stojan s úchyty pro vysokozdvižný vozík. Se svou hmotností pouhých 425 kg může být čerpací stanice transportována na osobních vozidlech typu Pickup či v přívěsech za osobními automobily z místa na místo. S pohonem elektromotorem o výkonu 4 kW dokáže stanice při 400 ot/min přečerpat 450 m3. Důležité elektronické komponenty, jako je řídicí jednotka, ISOBUS terminál a tiskárna jsou uloženy na bezpečném místě v domečku z ušlechtilé oceli.*

Více informací přinese časopis Mechanizace zemědělství č. 2/2019.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *