Precizní dávkovací systém rozmetadel

Německá firma Rauch je známá svým úsilím o zvýšení preciznosti aplikace minerálních hnojiv u svých rozmetadel. Na veletrhu Agritechnica mimo jiné představí nové řešení pro svá tažená pneumatická rozmetadla – systém MultiRate. Stávající stroje mají celkem šest dávkovacích ústrojí, takže v celé šířce záběru je možné realizovat vypínání celkem šesti sekcí.

Nově jde Rauch ještě dále: nyní bude mít každý ze šesti dávkovacích válečků možnost regulovat nezávisle pět dávkovacích částí, a tak rozmetadlo dokáže měnit aplikační dávku po 1,2 m. Ve výsledku to znamená,nezávislé ovládání dávky v 30 sekcích. Každý výpadový otvor má své dávkovací zařízení, u kterého mohou být nezávisle na ostatních plynule regulovány otáčky. Samostatný elektromotor otáčí s dávkovacím válečkem, přičemž otáčky jsou řízené elektronicky. Pohon elektromotory na střídavý proud s napětím 48 V dovoluje dosahovat velmi krátké doby reakce, a tím i rychlé změny množství aplikovaného hnojiva i ve směru jízdy. Kolmo ke směru jízdy může být množství hnojiva dávkováno proměnlivě v pásech širokých 120 cm. To vede k výrazně vyššímu prostorovému rozlišení, než u dosavadního způsobu aplikace.

Při lokálně variabilní aplikaci živin na základě předpisové mapy jsou předepsané dávky hnojiva rozmetadlem lépe a rychleji akceptovány. Při hnojení v klínech pozemků a v zatáčkách se také výrazně omezuje výskyt nedohnojených či přehnojených ploch.*

Novinka získala firmě Rauch stříbrnou medaili veletrhu Agritechnica.

Více informací v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *