Přednosti koncepce Trac

V průběhu školení obsluh traktorů Claas společnosti Agrall v Banticích se velké pozornosti těšila prezentace, věnovaná možnostem nastavení traktorů Claas Xerion pro jejich efektivní využívání. Protože čím větší, těžší a výkonnější traktor je, tím jsou dopady nesprávného nastavení stroje markantnější. Projeví se zvýšenou spotřebou paliva, snížením výkonnosti, zvýšením zhutnění půdy i opotřebením až poškozováním používané techniky a nárůstem provozních nákladů.

Traktoru Xerion poskytuje jeho celorámová konstrukce značnou torzní tuhost. Koncepce Trac, tedy se všemi koly shodné velikosti, poskytuje výbornou trakci velkou kontaktní plochou, snížený prokluz kol i pohodlí pro obsluhu. Ke snížení spotřeby přispívá i takové řešení, jako je hydraulický pohon ventilátoru motoru. Tento prvek má odběr výkonu řízený tak, jaká je skutečná potřeba chlazení – včetně teploty oleje v obou nápravách. Dále si řidič může stiskem tlačítka v kabině aktivovat reverzní chod ventilátoru a vyčistit tak mřížky od nečistot.

Dále je traktor vybaven cyklonem, který odsává prach z nasávaného vzduchu již při jeho vstupu do sání.

V rámu za motorem může být usazena jedna ze dvou variant plynulých převodovek od německé firmy ZF. Verze ZF Eccom 4.5 dokáže poskytovat možnost jízdy rychlostí až 50 km/h nejen dopředu, ale i vzad. Je proto standardem pro všechny modely Xerion Trac VC, na přání ji firma Claas nabízí pro traktory Trac 4000 a 5000 s Power hydraulikou. Mezinápravový diferenciál poskytuje možnost odpojení pohonu přední nápravy za jízdy po silnici. Maximální rychlostí se traktor může pohybovat při redukovaných otáčkách motoru; o snížení otáček se postará automaticky inteligentní management převodovky.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 3/2019.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *