Premiéra robotického stroje na českých polích

Moderní zemědělství se musí vyrovnávat s řadou problémů. Kromě změny klimatu je to i nedostatek pracovní síly a její zdražování. Tento trend bude do budoucnosti pokračovat, ne-li ještě více zesilovat. Protože ale potřeba potravin bude trvat a dále poroste, je třeba lidskou pracovní sílu nějak nahradit. Odborníci se shodují na tom, že řešením bude nástup polních robotů.

Ačkoli je tato technologie nyní teprve v začátcích,  její uvedení do praxe již nemusí trvat dlouho. Společnost Leading Farmers CZ se na nástup polních robotů připravuje již nyní. Navázala spolupráci s dánskou firmou Agrointelli, specializovanou na systémy precizního zemědělství. Na konci prvního květnového týdne tak mohla proběhnout úplně první praktická ukázka robotického stroje na českých polích, která se konala na pozemku s cukrovou řepou společnosti ZS Sloveč a. s. Práci robota předcházel dopolední seminář s řadou zajímavých informací.

Na představení polního robotického stroje budou všichni účastníci akce vzpomínat jako na historický okamžik v rozvoji technologií precizního zemědělství v České republice. Stejně tak tato akce představuje i historický okamžik pro společnost Leading Farmers CZ. Zásluhou týmu pracovníků se v českém zemědělství začaly v masovém měřítku využívat satelitní navigační systémy. Za dobu patnácti let se podařilo instalovat v České a Slovenské republice již rovnou tisícovku systémů Autopilot firmy Trimble. V ČR byla firma Leading Farmers CZ také první se systémy vypínání sekcí, kterých za třináct let její pracovníci nainstalovali pět set.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 6/2019.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *